Znesvářené strany na Ukrajině začaly stahovat další zbraně

Proruští separatisté na východě Ukrajiny začali z fronty na Donbasu stahovat těžké zbraně s ráží menší než 100 milimetrů a totéž učinila i ukrajinská armáda. Již v únoru se znesvářené strany dohodly, že z bojové linie odstraní těžké zbraně kalibru nad 100 milimetrů. Stahování se prozatím týká Luhanské oblasti, sousední Doněcká přijde na řadu za dva týdny.

Ukrajinský ministr obrany Arsen Avakov na vojenském cvičení nedaleko Kyjeva
Zdroj: Reuters Autor: Valentyn Ogirenko

„Jako první budeme stahovat tanky. Počítáme s tím, že do večera zvládneme dva frontové úseky,“ uvedli separatisté v Luhansku.

Konflikt na Donbasu si od loňského dubna vyžádal už na 8000 životů. O stahování zbraní v pátek v Paříži jednali německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a jeho kolegové z Francie a Ukrajiny Francois Hollande a Petro Porošenko. Od vyklizení fronty si slibují další uvolnění napětí na východě Ukrajiny, kde je situace již několik týdnů relativně stabilní.

Podle dohody o příměří musí být těžké zbraně odsunuty nejméně 15 kilometrů od fronty. Počínání separatistů a armády bude kontrolovat Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Veškerá výzbroj by měla být pryč do konce roku, termín se ale zřejmě splnit nepodaří. Ujednání se týká tanků a děl ráže do 100 milimetrů a minometů ráže do 120 milimetrů, které dosud zůstávaly na frontě.

Video Bojující strany na Donbasu začaly se stahováním zbraní menší ráže z frontové linie
video

Bojující strany na Donbasu začaly se stahováním zbraní menší ráže z frontové linie

Bojující strany na Donbasu začaly se stahováním zbraní menší ráže z frontové linie

Na východní Ukrajině začal částečný odsun zbraní ráže pod 100 milimetrů

Na východě Ukrajiny začíná stahování lehčích zbraní z frontové linie

Stahování těžkých zbraní potrvá několik týdnů, Porošenko v této souvislosti hovořil o 41 dnech. Odsun je rozdělen na dvě fáze – první potrvá 15 dní a druhá 24 dní. Porošenko tak očividně do svého časového odhadu započítal i dny vyhrazené na inspekce, o nichž mluvil jako o součásti dohody o odsunu.