Vůdce Al-Káidy burcuje "osamělé vlky" k dalším útokům na Západě

Vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí se v nové audionahrávce obrátil na mladé muslimy ve Spojených státech amerických a dalších západních státech. Podle něj by měli podnikat jednotlivé teroristické útoky. Al-Káida by tak chtěla přesunout boje z Blízkého východu do západních zemí.

Západní protiterorističtí experti v posledních letech varují před radikalizovanými „osamělými vlky“, kteří nemusejí být přímo napojení na Al-Káidu, ale stejně představují velké nebezpečí. K několika krvavým útokům místních radikálních mladých muslimů došlo v posledních letech například ve Francii.

Právě na „osamělé vlky“ se ve zveřejněné audionahrávce obrací Ajmán Zavahrí, který převzal vedení Al-Káidy po likvidaci Usámy bin Ládina americkým komandem v Pákistánu. „Musíme se nyní zaměřit na převedení války do srdce domů a měst křižáckého Západu a především Ameriky,“ uvedl podle agentury Reuters ve svém prohlášení šéf Al-Káidy.

„Občasné útoky pouze jednoho či několika bratrů oslabí ekonomiku USA, protože budou udržovat Spojené státy v napětí a povedou k masivním výdajům na bezpečnost,“ uvedl Zavahrí ve své předchozí výzvě loni v září. Nabádal také muslimy, aby nekupovali americké zboží a výrobky jejich spojenců, protože tím pomáhají financovat vojenská tažení v muslimských zemích.

Před několika dny se také v nahrávce kriticky vyjádřil ohledně jiné radikální islámské skupiny - Islámského státu. Pro Zavahrího je prý vrchní představitel IS abú Bakr Bagdádí nelegitimní vůdce falešného chalífátu, který IS vyhlásil na rozlehlém území Iráku a Sýrie, které získal pod kontrolu. Na druhé straně mluvil o tom, že by mu možnost spolupráce nebyla proti mysli.