Londýn přitvrdí proti imigrantům pracujícím v Británii načerno

Až půlrokem vězeni, pokutou a zabavením výdělku bude Londýn trestat ilegální imigranty, kteří budou ve Velké Británii pracovat bez povolení. Nový zákon zavádí tvrdé tresty i pro jejich zaměstnavatele. Opatření by mělo vstoupit v platnost jako součást nového imigračního zákona už na podzim, oznámila britská vláda. V Británii často bez povolení pracují i Češi.

Video Kytka k uprchlíkům
video

Británie zpřísňuje opatření proti imigrantům

Londýn v posledních měsících přitvrzoval svou rétoriku vůči ilegálním imigrantům. Snažil se tak vyslat signál mimo jiné směrem k lidem tábořícím v okolí severofrancouzského Calais, kteří se každý den po tisících snažili proniknout na lodi či tunelem pod Lamanšským průlivem do Británie.

„Pokud tu jste nelegálně, zasáhneme a zabráníme vám pracovat, pronajmout si bydlení, otevřít si bankovní účet či řídit vůz,“ uvedl náměstek britského ministra vnitra pro imigraci James Brokenshire. „Budeme pokračovat v potírání zneužívání a v budování imigračního systému, který bude hrát ve prospěch britského lidu a těch, kteří dodržují pravidla,“ dodal.

Řada francouzských politiků, například starostka přístavního města Calais Natacha Bouchartová, dlouhodobě označují štědrý systém sociálních dávek a relativně snadnou možnost získat práci načerno za hlavní příčiny přitažlivosti Británie pro ilegální imigranty.

Na základě chystané normy bude údajně také mnohem jednodušší postihovat firmy, které vědomě zaměstnají lidi bez pracovního povolení. Hrozit by za to mohlo namísto současných dvou až pět let vězení.  Zaměstnavatele nelegálních migrantů bude možné připravit o jejich podnik a postavit je před soud, varoval v prohlášení Brokenshire. Podniky jako restaurace a obchody budou moci podle něj přijít o povolení k činnosti. Premiér David Cameron už začátkem měsíce oznámil, že vězení bude hrozit všem, kteří ubytují nelegální přistěhovalce. 

Video Interview ČT24
video

Benjamin Kuras v Interview ČT24

Přitvrzení zákonů proti cizincům pracujícím načerno přichází v době, kdy se vládě nedaří omezit legální přistěhovalectví. V roce 2014 přibylo v Británii 318 000 migrantů, což je o 50 procent více než v předchozím roce. Cameron přitom v roce 2010 slíbil, že omezí počet legálních přistěhovalců na několik desítek tisíc ročně.

Kuras v Interview ČT24: Uprchlická vlna je organizovaná Islámským státem

Jak v pořadu Interview ČT24 uvedl publicista Benjamin Kuras, od labouristické vlády Tonyho Blaira skoro přestaly fungovat britské hranice a prakticky si do země vstupuje, kdo chce. Britové se ale prý nové uprchlické vlně zatím brání - kromě běženců, kteří se násilím dostanou z Calais na kamionu. S těmi ale úřady podle toho zacházejí.

V Británii je etablovaná muslimská komunita od šedesátých let, která se nyní radikalizuje, ačkoliv má britské vzdělání. S tím se ale Británie naučila žít, uvedl Kuras. Druhá vlna naproti tomu nemá s životem v Evropě absolutně žádné zkušenosti. „My jsme na počátku něčeho, čemu už by se mělo říkat spíš invaze než jenom migrace,“ soudí Kuras. Varuje, že Evropu čeká záplava milionů lidí, kteří absolutně nejsou schopni žít podle evropských standardů. 

„Dospěl jsem k závěru, že je to organizované Islámským státem. Že nejprve vyhnali křesťany, teď už do toků přidávají, jak už ostatně sami přiznali, své vlastní cvičené džihádisty. V Polsku už jich našli 200. V Německu se odhaduje, že 48 tisíc muslimů má napojení na Islámský stát - to jsou strašidelné číslice. Kolik jich je v Česku, nikdo nemůže odhadnout, protože česká kontrarozvědka na ně ještě nepřišla,“ říká Kuras. „Radikalizace přichází s imigračními toky. Čím víc muslimů tady bude, tím větší radikalizaci budou mít, protože budou nezařaditelní ekonomicky do naší společnosti, a budou tudíž mít pocit ublížení, nenávisti, závisti, který bude končit násilím.“

Španělská a marocká policie zatkly 14 náborářů pro Islámský stát

Španělské a marocké bezpečnostní síly zadržely při společné operaci nejméně 14 členů údajné islamistické buňky, která rekrutovala lidi pro boj po boku Islámského státu v Sýrii a Iráku. Policie podle španělského ministerstva vnitra zatýkala ve městě San Martin de la Vega ve středním Španělsku a v pěti marockých městech, včetně Casablanky a Fezu.

V uplynulých letech zatkly španělské a marocké bezpečnostní síly desítky údajných náborářů pro radikální islamisty.