Konec chaosu v Libyi? Znepřátelené frakce se dohodly na ukončení konfliktu

K ukončení politické krize a ozbrojeného konfliktu během několika týdnů se podle OSN zavázaly znepřátelené libyjské strany na závěr dvoudenního jednání v Ženevě. Do konce srpna by se měly domluvit na vládě národní jednoty a tu pak v září schválit hlasováním. V rozvrácené zemi od svržení diktátora Muammara Kaddáfího před čtyřmi lety fungují dvě vlády. Ta povstalecká sídlí v Tripolisu, zvolená a mezinárodně uznávaná vláda v Tobruku.

Video Zprávy ve 23
video

Blíží se ukončení politické krize a ozbrojeného konfliktu v Libyi?

„Strany zdůraznily své odhodlání co nejdříve ukončit proces jednání s cílovým termínem během nadcházejících tří týdnů,“ uvádí se v prohlášení vydaném Podpůrnou misí OSN v Libyi (UNSMIL), v jejímž čele stojí zvláštní zmocněnec Bernardino Leon. Leon, který v Ženevě řídil plenární zasedání za účasti všech delegací, v úterý vyzval znepřátelené strany, aby se do konce srpna domluvily na vládě národní jednoty a v září ji pak schválily hlasováním.

Povzbudivá zpráva přišla ze švýcarského města den poté, co předseda mezinárodně uznávané libyjské vlády Abdalláh Sání v televizi ohlásil, že podá demisi. Jeho hněvivá reakce na kritiku občanů poukazujících na neschopnost kabinetu nastolit v zemi pořádek jen dokládá napjatou a složitou situaci v zemi. „Jestli je má demise řešením, pak ji tu oznamuji,“ řekl Sání v televizi v reakci na otázky od rozhněvaných spoluobčanů. „Oficiálně odstoupím a předám svou demisi parlamentu v neděli,“ dodal. Premiérův mluvčí však později řekl, že premiér oficiálně neodstoupil a odstoupit ani nemá v úmyslu. Prý chtěl jen říci, že odejde, pokud si to lid bude přát.

Libye se propadla do chaosu po svržení režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Milice, které proti němu bojovaly, následně odmítly složit zbraně. Mocenské vakuum umožnilo mimo jiné i posílení pozic radikálů. Část z nich se přihlásila k organizaci Islámský stát, která ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a v Sýrii. Kvete i byznys pašeráků lidí přes Středozemní moře. Obrovská část uprchlíků se snaží dostat do Evropy právě z libyjských břehů. V rozvrácené zemi nyní funguje povstalecká vláda a parlament v Tripolisu a zvolený a mezinárodně uznávaný parlament a jím podporovaná vláda sídlící na východě země.