Dějištěm zimní olympiády v roce 2022 bude čínský Peking

V pořadí 24. zimní olympijské hry se v roce 2022 uskuteční v Pekingu. Rozhodlo o tom hlasování delegátů kongresu Mezinárodního olympijského výboru v Kuala Lumpuru. Peking porazil, byť těsně - 44:40 - svého jediného vyzývatele, jímž bylo kazašské Almaty. Čínská metropole je prvním městem v olympijské historii, jež přivítá letní i zimní Hry. „Myslíme, že to je dobrá volba, ale ani Almaty by nebyla špatná,“ okomentoval výsledek hlasování šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Thomas Bach, předseda MOV, oznamuje pořadatele zimní olympiády 2022
Zdroj: Reuters Autor: Edgar Su

Pro prezidenta MOV Thomase Bacha nebylo zklamáním, že se vybíralo pouze ze dvou míst. „Protože jde o soutěž, ve které rozhoduje kvalita, a nikoli kvantita. A máme zde dva znamenité zájemce,“ řekl Bach ještě před vyřčeným verdiktem. Samotného hlasování v Kuala Lumpuru se z počtu 100 členů Mezinárodního olympijského výboru zúčastnilo jen 84, chyběl například prezident FIFA Sepp Blatter nebo norský biatlonista Ole Einar Björndalen.

Vedle Pekingu a Almaty bylo loni Mezinárodním olympijským výborem vybráno do užší trojice zájemců o ZOH 2022 také Oslo. Norské metropoli byly dávány velké šance na úspěch, ale vláda nakonec odmítla poskytnout finanční garance kandidatuře, proti níž stála nemalá část norské veřejnosti kritizující megalomanství současné podoby Her.

Český olympijský výbor neměl před volbou žádnou preferenci. „Naším favoritem bylo původně Oslo. Těšili jsme se, že bude zimní olympiáda konečně zase v Evropě, ale tím, že z toho vyskočili, tak nyní neupřednostňujeme ani jednu destinaci. Jasné je, že teď na olympiády budeme létat na východ,“ řekl generální sekretář ČOV Petr Graclík.

Video OH 2022: Čína slaví, lidskoprávní organizace varují
video

OH 2022: Čína slaví, lidskoprávní organizace varují

OH 2022: Čína slaví, lidskoprávní organizace varují

Peking uspořádá zimní olympijské hry v roce 2022

Představení Pekingu jako pořadatelského města OH 2022

Před volbou ZOH 2022

Graclík: Obě destinace mají problém s ovzduším

Výroba technického sněhu? Prostor pro náš komerční potenciál, říká Kejval

Čína bude muset vzhledem ke klimatickým podmínkách při pořádání zimních her spoléhat na výrobu technického sněhu. „A to je prostor pro náš komerční potenciál,“ řekl Kejval. Českou stopu při přípravě čínské olympiády vidí docela reálně. „Určitě bychom chtěli nějakým způsobem pomoct, ale záleží na jednáních,“ dodal Kejval.

 

Nicméně o možné spolupráci mluvil předseda Českého olympijského výboru s čínskou vicepremiérkou Liou Jen-tung ještě před volbou letos v červnu při její pražské návštěvě. „Zajímala se o české know-how a možnou spolupráci při přípravě sportovišť. Naše země má ve světě zimních sportů dobrý zvuk, vzpomeňme například na letošní úspěšné pořadatelství Světového poháru v biatlonu, na mistrovství světa v hokeji či lyžařské akce. Věřím, že by české zkušenosti byly přínosem,“ uvedl Kejval.

Volbě v Kuala Lumpuru by osobně přítomen a z konání her v Číně nemá obavy, jako je měl třeba před letními hrami, které Peking hostil v roce 2008. „Tehdy jsme byli rozpačití, protože jsme nevěděli, do čeho jdeme, ale teď už strach není. Číňané si na tom dají záležet a mají zkušenosti z pořádání velkých akcí,“ poznamenal Kejval.

Peking může využít olympijská sportoviště z minulosti

Peking chce využít sportoviště ze soutěží z letní olympiády, třeba národní stadion přezdívaný Ptačí hnízdo. Sedm z plánovaných čtrnácti areálů již existuje. Alpské disciplíny, běhy, skoky, biatlon či snowboardingové závody se budou konat v horské oblasti Čang-ťia-kchou. Ta ale leží přibližně 190 kilometrů od Pekingu. V plánu je proto výstavba rychlodráhy, po které by měly vlaky vzdálenost urazit za padesát minut.

„Dnešní den vejde do historie. Poprvé bude jedno město hostit letní i zimní olympiádu, něco takového tady 120 let nebylo. Jsme nadšení,“ uvedl starosta Pekingu Wang An-šun. „Už jsem vyměnil kolečkové brusle a začal se učit bruslit na ledě. Docela mi to jde,“ přidal šéf Čínského olympijského výboru Liou Pcheng.

Video Zima v Čang-ťia-kchou: Dva měsíce bez přírodního sněhu
video

Zima v Čang-ťia-kchou: Dva měsíce bez přírodního sněhu

Nadšení však nesdílí všichni. „Budou to ‚hnědé‘ Hry, kde vedle sjezdovek nebude ležet sníh,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného vysoce postaveného představitele MOV. Kazaši přitom nabízeli blízkost jednotlivých sportovišť i pravou zimní atmosféru globálního sportovního svátku. Jejich ekonomika však hodně závisí na kolísavých cenách ropy.

Jak píše Reuters, ve prospěch Pekingu rozhodla schopnost čínských organizátorů dostát svým závazkům, včetně zajištění finančního zisku, jehož významná část poputuje na konto Mezinárodního olympijského výboru. Nemalý význam sehrál i rostoucí zájem čínské střední třídy o zimní sporty, což představuje pro řadu čínských firem i nadnárodních korporací obrovskou obchodní a marketingovou příležitost.

Lyžařské středisko Genting v horské oblasti Čang-ťia-kchou
Zdroj: Reuters
Autor: Jason Lee

Po zimních hrách 2018 v korejském Pchjongčchangu a letní olympiádě 2020 v Tokiu se největší sportovní událost světa potřetí za sebou uskuteční v Asii.