Maďarský premiér Viktor Orbán minulý týden prohlásil, že Maďarsko je připraveno kvůli neustále rostoucímu počtu běženců uzavřít hranice se Srbskem. Bělehrad podle něj neřeší problém s migranty, kteří putují přes Srbsko a snaží se přes Maďarsko dostat dál do západní Evropy.
- Maďarské ministerstvo vnitra představí v nejbližší době konkrétní projekt, jak vybudovat na 175 kilometrech hranice čtyři metry vysoký plot.
Srbský premiér Aleksandar Vučić prohlásil, že je touto zprávou „překvapen a šokován“. „Zdi a ploty“ podle něj nejsou řešením současné migrační krize, kdy do Evropy míří tisíce uprchlíků zejména z Afriky a Blízkého východu. Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks pak označil maďarské rozhodnutí za „nerozumné“.
Kvůli válce přišlo loni o domov denně přes 42 tisíc lidí.
Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa není výstavba v rozporu s mezinárodními závazky či dohodami. Připomněl, že obdobné bariéry vybudovaly Řecko s Bulharskem na hranicích s Tureckem a že Španělsko má na severu Afriky kvůli migrantům oplocená města Ceuta a Melilla.
Mluvčí Evropské komise zdůraznila, že Brusel stavbu plotů neschvaluje, ochrana hranic je ale plně v pravomoci členských zemí. „Každé opatření ale musí být plně v souladu s evropským právem a mezinárodními závazky včetně respektu k lidským právům,“ poznamenala Bertaudová.
V roce 2014 se vrátilo do vlasti jen 126 800 uprchlíků… nejméně za 31 let.
Uprchlická krize v číslech
Počet uprchlíků ve světě loni vzrostl na rekordních 59,5 milionu. Více než 50 procent uprchlíků jsou děti. Nejvíce běženců, kteří opustili domov kvůli konfliktům, již nepochází z Afghánistánu, ale ze Sýrie, oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Vzhledem ke krizi v Sýrii, Iráku, Jemenu, Burundi i jinde ve světě neočekává vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres, že se situace letos zlepší.
Počet žadatelů o azyl v Unii se podle Eurostatu za poslední rok téměř zdvojnásobil. Za první čtvrtletí letošního roku žádalo o mezinárodní ochranu v osmadvacítce celkem 185 tisíc lidí. Nejvíc jich pochází z Kosova, Sýrie a Afghánistánu. Nejčastěji se uprchlíci obraceli na úřady v Německu. V Česku o azyl žádá vůbec nejméně migrantů. Úřady evidují 355 žádostí za první tři letošní měsíce.