Islámský stát trestá kritiku z vlastních řad

Damašek/Bagdád – Islámský stát odvolal z funkcí a postaví před soud jednoho ze svých duchovních, který kritizoval upálení zajatého jordánského pilota Maáze Kasásby. Duchovnímu podle syrské opozice hrozí smrt. Džihádisté zajali Kasásbu v prosinci, když se jeho stroj zřítil nad severem Sýrie. Na protest proti účasti Jordánska v koalici bojující proti radikálům byl pilot upálen v kleci.

Tento čin, zaznamenaný na videu, kritizovalo mnoho islámských duchovních jako čin odporující víře muslimů. Patřil k nim i saúdskoarabský klerik, který působil v řadách IS a svou kritiku vyjádřil v syrském městě Al-Báb na setkání náboženských představitelů Islámského státu. Řekl tam, že osoby odpovědné za tuto vraždu by měly být souzeny.

Znalci islámu upozorňují, že mrzačení lidí je zapovězeno, a to i ve válce. Islámský stát ale vydal vlastní náboženský edikt, který upálení povoluje.

V Ammánu se dnes po poledních modlitbách konala manifestace za Kasásbu. K několika tisícům lidí, kteří se sešli před mešitou Al-Husajní v centru města, se připojila i královna Ranja. Lidé nesli jordánské vlajky a fotografie Kasásby. Všichni jsme Maázové, všichni jsme Jordánci. Ano trestu, ano zničení terorismu, stálo na transparentech. Královna je populární členkou královské rodiny. V listopadu vyzvala občany arabských zemí, aby neponechávali prostor radikálům. Řekla, že činnost IS poškozuje pověst Blízkého východu a islámu. „Největším darem pro IS je naše mlčení, stáváme se spojenci jejich úspěchu,“ řekla Ranja.

Jordánsko i po ztrátě pilota pokračuje v náletech na cíle IS a v bezprostřední reakci rychle popravilo dva vězněné teroristy.

EU podpoří snahu o řešení krize kolem IS miliardou eur

Miliardou eur by v příštích dvou letech měla Evropská unie pomoci řešit problémy související s Islámským státem. Peníze budou využity nejen na humanitární pomoc, stabilizaci a rozvoj regionu, ale i na potírání teroristické hrozby. Svou novou strategii pro boj s krizí v této oblasti dnes představila Evropská komise. EU je už nyní jedním z hlavních poskytovatelů prostředků na pomoc obětem syrské krize. Unie a její členové přispěli částkou více než 3,2 miliardy eur (skoro 90 miliard Kč).

Kromě oblastí Sýrie a Iráku, které jsou aktivitami IS ohroženy nejvíce, se nová evropská strategie dotkne i Libanonu, Jordánska a Turecka. Novou evropskou strategii proti IS posoudí členské země Unie i europarlament.

„Balík posílí naše úsilí o pomoc při obnově míru a bezpečnosti v oblasti, která je k nám blízko a kterou terorismus a násilí ničí už příliš dlouho,“ uvedla k návrhu šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Nedávná vražda jordánského pilota je podle ní připomínkou, že terorismus nemá hranice a muslimové jsou prvními oběťmi IS. „Čelíme stejným hrozbám. S přáteli a partnery v regionu máme shodné zájmy a jsme připraveni jim co nejefektivněji pomoci,“ dodala.

Nová strategie spojuje politická a praktická opatření - od práce diplomatů přes poskytování základních služeb, programy proti radikalizaci, likvidaci finančních sítí teroristických skupin až po snahy bránit přechodům přes hranice evropským zájemcům o posílení řad IS. Čtyřicet procent finanční pomoci má sloužit záchraně lidských životů jak přímo v Sýrii a v Iráku, tak v sousedních zemích, které hostí miliony uprchlíků z oblasti. Součástí strategie je i snaha zabránit tomu, že se krize rozšíří do dalších oblastí.

Pokračují boje u Damašku

V Sýrii od čtvrtka pokračují boje v blízkosti Damašku. Armáda do dnešního rána podnikla 60 náletů na oblast Ghúta a zabila při tom 82 lidí. Je mezi nimi 18 dětí a také 11 opozičních bojovníků. Vojsko reagovalo na čtvrteční granátové útoky opoziční skupiny, při nichž v Damašku přišlo o život deset lidí. Ghútu ovládá skupina, která si říká Islámská armáda. Její vůdce Zahrán Alúš řekl, že jeho lidé útočili na Damašek, protože ho považují za vojenskou zónu. Skupina vznikla v roce 2013 a stojí za ní Saúdská Arábie.

Podle Reuters přišel Islámský stát nejen o severosyrské Kobani, které odolalo čtyřměsíčním bojům díky kurdským obráncům, ale ztratil i část východní provincie Dajr az-Zaur a několik oblastí v provincii Hasaká sousedící s Irákem. Státní agentura SANA tvrdí, že syrská armáda vytlačila nedávno příslušníky Islámského státu ze 16 vesnic a pozabíjela při tom mnoho opozičních bojovníků.

Jeden z kurdských představitelů v Sýrii Násir Hadž Mansúr řekl, že IS zaujal obranné pozice a že to vypadá, že v posledních týdnech v organizaci vládne chaos. „Neznamená to ale, že už nejsou silní. Neprojevují však tu prudkost jako dřív,“ řekl.

Členové IS tvrdí, že stažení skupiny z Kobani je jen taktická věc, v rukou organizace jsou prý stále vesnice v okolí města. Pod větším tlakem je skupina v Iráku, takže tam přesunula některé oddíly ze Sýrie. V Dajr az-Zauru se prý skupině nedostává lidí a vyhlásila tam nucenou mobilizaci. Lidé bojující proti IS v Dajr az-Zauru tvrdí, že IS podniká málo pochopitelné akce - nasadí například šest sebevražedných atentátníků k útoku na neproniknutelné opevnění.