Vládní strana Vpřed zvítězila o jeden mandát před Likudem

Jeruzalém - Vládní centristická strana Vpřed (Kadima) ministryně zahraničí Cipi Livniové získala v úterních předčasných parlamentních volbách v Izraeli o jedno křeslo více než opoziční pravicový blok Likud Benjamina Netanjahua. Oznámila to agentura AFP, která se odvolává na zprávu izraelské ústřední volební komise.

 

Kadima bude mít ve 120členném parlamentu 28 křesel oproti dosavadním 29, strana Likud získala 27 mandátů (doposud 12), radikální strana ruských imigrantů Izrael je náš domov dostane 15 křesel oproti dosavadním 11, Strana práce ministra obrany Ehuda Baraka získala 13 křesel oproti dosavadním 19 a ultrakonzervativní náboženská strana Šas v čele s Elim Išaiem si vybojovala 11 mandátů, zatímco dosud měla 12.

Do těchto čísel nejsou zahrnuty hlasy 175 000 vojáků, které budou sečteny až ve čtvrtek. Ty představují pět až šest mandátů a podle analytiků mohou výsledky voleb ovlivnit jen okrajově.

Cipi Livniová i Benjamin Netanjahu se ještě před oznámením výsledků označili za vítěze voleb a vznesli nárok na post příštího premiéra. Livniová vyzvala Netanjahua, aby se připojil ke koalici pod jejím vedením. „Lid si v úterních parlamentních volbách vybral Kadimu,“ prohlásila. „Nyní je třeba respektovat volbu voličů, respektovat jejich rozhodnutí u uren a připojit se k vládě národní jednoty pod naším vedením,“ citovala agentura AFP z prohlášení Livniové, které bylo určeno hlavně Netanjahuovu Likudu.

Příštím premiérem Izraele se už předtím prohlásil také Benjamin Netanjahu. Vyjádřil přesvědčení, že nový kabinet bude sestavovat on. Likud získal o jeden mandát méně než Kadima, ale Netanjahu má lepší pozici pro vyjednávání o koalici za podpory extrémní pravice a náboženských stran. V parlamentu bude mít většinu 65 hlasů, zatímco Livniová bude mít teoretickou podporu 55 poslanců.

Jazýčkem na vahách bude extrémně pravicová strana Izrael je náš domov v čele s exministrem Avigdorem Liebermannem, protože bez jeho podpory není myslitelná žádná koalice. „Vždy jsme chtěli národní vládu, pravicovou vládu a doufám, že ji budeme mít,“ řekl Lieberman a dal najevo, že dá přednost jít do koalice s Likudem.

Prezident Šimon Peres má příští týden zahájit konzultace se všemi stranami zastoupenými v parlamentu. Musí poté jmenovat poslance, který má největší šance vytvořit většinu. Parlament bude mít na splnění tohoto úkolu 28 dní, které mohou být prodlouženy ještě o 14 dní.

Izraelská předvolební kampaň
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24