Prasečí chřipka napadla půlku Bulharska

Sofia – Téměř v polovině Bulharska vyhlásily zdravotní úřady stav chřipkové epidemie. Chřipka, identifikovaná převážně jako prasečí virus H1N1, zasáhla 12 z celkem 28 oblastí země, včetně většiny větších měst. Nejméně do konce týdne bylo preventivně uzavřeno pět stovek škol.

Úřady neuvedly, odkud se prasečí chřipka do Bulharska dostala. Již v polovině ledna však šíření tohoto onemocnění hlásilo Rusko. Kromě jižní Sibiře byl zaznamenán zvýšený výskyt případů prasečí chřipky také v Moskvě a jejím okolí, na jižním Uralu a při hranicích s Ukrajinou.

Podle hlavního bulharského epidemiologa Angela Kunčeva vyvrcholí epidemie příští týden a v některých oblastech postihne až sedm procent obyvatelstva. Nemocnice ve Velingradu na jihu země informovala, že v ní na chřipku ve středu zemřel 62letý pacient. Přes 90 procent testů na druh chřipky uskutečněných v centrální laboratoři prokázalo, že příčinou epidemie je virus takzvané prasečí chřipky, označovaný jako H1N1.

Video Bulharsko bojuje s prasečí chřipkou
video

Bulharsko bojuje s prasečí chřipkou

Bulharsko bojuje s prasečí chřipkou

12:00 27.1.

Reportáž Pavla Šimka

Chřipka se Bulharskem šíří téměř nekontrolovatelně. Do konce týdne by mohl stav epidemie platit pro celou zemi a v některých oblastech by mohla postihnout až sedm procent obyvatelstva. Virus zasahuje převážně mladé lidi mezi dvaceti a pětačtyřiceti lety - na rozdíl od jiných typů chřipky, které ohrožují spíš starší lidi.