Gauckova podivná „bigamie“ někomu v Německu vadí, někomu ne

Berlín – Bavorští křesťanští socialisté (CSU) mají problém s rodinnými poměry designované hlavy státu Joachimem Gauckem. Evangelický pastor žije už 12 let „na hromádce“ s o dvacet let mladší novinářkou Danielou Schadtovou a se svou první ženou není rozvedený. Podle konzervativní CSU by měl své osobní poměry co nejrychleji urovnat, aby tím nedával prostor případným útokům. Gauck už v roce 2010 při první kandidatuře na prezidenta slíbil, že si svou partnerku vezme, pokud bude zvolen. Se svou manželkou Gerhild má čtyři dospělé děti a odděleně žijí od roku 1991.

Rozvod a následnou svatbu ale Gauck absolutně nemůže do 18. března -  tedy do prezidentské volby – stihnout. Schadtová už nicméně prohlásila, že v případě, že se stane první dámou, s povoláním přední novinářky v listu Nürnberger Zeitung  skončí.

Názory na Gauckovy rodinné poměry se různí i mezi politiky. Ministr zahraničí Guido Westerwelle považuje debatu o Gauckových rodinných poměrech za nevhodnou. Více než dvě třetiny Němců přitom s jeho zvolením do funkce německého prezidenta souhlasí. Vyplývá to z výsledků bleskového průzkumu pro veřejnoprávní televizi ZDF. Evangelického teologa a bojovníka za občanská práva v bývalé NDR v čele země podle něj nechce jen 16 procent obyvatel.

Dvaasedmdesátiletého Gaucka považuje za dobrou volbu 69 procent Němců. Jsou mezi nimi sympatizanti všech parlamentních stran vyjma postkomunistické Levice, která někdejšího vůdce protikomunistických protestů v NDR a pozdějšího prvního šéfa úřadu pro dokumentaci činnosti východoněmecké tajné policie Stasi dlouhodobě kritizuje.

Gauck je společným kandidátem na prezidenta středopravé vládní koalice konzervativců (CDU/CSU) a svobodných demokratů (FDP) a dvou nejsilnějších opozičních stran, sociální demokracie (SPD) a Zelených. Jeho zvolení je považováno za jisté, neboť tyto strany disponují ve Spolkovém shromáždění, které prezidenta volí, drtivou většinou hlasů. Ačkoli volba samotná bude spíš jen formalitou, levice spolu s Pirátskou stranou plánují postavit Gauckovi protikandidáta.