Čínský funkcionář přišel o další vlivnou funkci

Peking – Vlivný čínský funkcionář Po Si-laj přišel už o druhý vlivný post. Ústřední výbor Komunistické strany Číny jej dnes odvolal ze stranického politického byra, které je nejmocnějším politickým orgánem v zemi. Už před měsícem přišel také o funkci v čele městského výboru strany v Čchung-čchingu na jihozápadě země.

„Soudruh Po Si-laj je podezřelý z vážného porušení disciplíny a ústřední výbor Komunistické strany Číny se rozhodl přerušit jeho členství v politbyru a v ústředním výboru,“ uvedla agentura Nová Čína. 

Co vlastně stojí za Poovým odvoláním, je ale zatím nejasné, spekulace mluví o tom, že se jeho žena zapletla do smrti britského obchodníka. Pro to by svědčil i fakt, že policie začala jeho manželku Kaj-Laj znovu vyšetřovat kvůli podezření, že úmyslně zabila britského obchodníka Neila Heywooda. Jeho smrt původně provinční policie klasifikovala jako otravu alkoholem.   

„Číňané vyhověli našim žádostem, takže jsme zvědavi na výsledky vyšetřování. Víc bych k tomu nerad dodával, protože nechci žádným způsobem předjímat vyšetřování,“ říká britský ministr zahraničí William Hague.

Sám Po Si Laj už přišel o všechny stranické posty a údajně je v domácím vězení. Při jeho protimafiánském tažení skončily tisíce lidí ve vězení a desítky na popravišti, přiznání se ale rutinně vynucovala mučením.

Poova kariéra vzala za své po skandálu kolem jednoho z jeho nejbližších spolupracovníků Wang Li-jüna, populárního šéfa policie v Čchung-čchingu. Wang v únoru navštívil americký konzulát v sousedním městě Čcheng-tu a chtěl tam požádat o politický azyl. Čínským úřadům se ho ale podařilo dostat z konzulátu ven a nyní je vyšetřován.