Fremr: Mezinárodnímu trestnímu soudu chci přinést nový vítr

Praha – Česká justice má v nejvyšších patrech mezinárodního soudnictví jen pár zástupců. Jeden z nich, Robert Fremr, se nyní vrátil coby soudce Nejvyššího soudu. Jak dlouho se v Česku zdrží, ale není jasné. Bývalý soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu (ICTR) totiž chce přinést čerstvý vítr do nejvyšších pater mezinárodního trestního soudnictví, tedy do Mezinárodního trestního soudu (MTS) sídlícího v nizozemském Haagu, kam byl zvolen.

„Byla to velká čest, velké privilegium. To, že český kandidát uspěl ve výběru soudců, bylo uznáním české justici,“ říká Fremr o svém zvolení do Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu. Fremr soudil dva případy v letech 2006 až 2008 a poté případ třetí od roku 2010 do června letošního roku. 

První byl případ rwandského prokurátora, který místo aby dodržoval právo, tak se postavil na stranu pachatelů genocidy. Sám osobně vedl několik masakrů. Druhý byl příklad oblíbeného rwandského umělce Simona Bikindiho. Ten měl svými písněmi provokovat a iniciovat genocidu. Odsouzen byl nakonec pouze za to, že osobně tlampačem vyzýval skupinu Hutuů k masakru.

Robert Fremr o svém působení u ICTR:

„Vidím úspěch v tom, že skutečně tady bylo velice důkladně pojmenévano zlo. Vše je zdokumentované, veškerá jednání jsou zachycena na videu. Sám ale vidím nedostatek v tom, že před tribunálem nestál ani jeden Tutsi, protože někteří se také dopouštěli zločinů, které před tribunál patřily.“

Třetí pak byl případ armádního důstojníka stojícího v čele školicího střediska. Ten měl po vypuknutí genocidy proměnit tamní studenty ve vojáky, kteří pod jeho rozkazy měli vraždit Tutsie. V tomto případě není však soud ukončen.

Na konci loňského roku byl Fremr zvolen jako soudce haagského tribunálu

Zkušenost z ICTR měla vliv na Fremrovo další působení v oboru. „Mělo to velký vliv na mou kandidaturu k haagskému tribunálu, kde byla sháňka po někom, kdo má praktické zkušenosti z mezinárodního soudnictví,“ konstatuje Fremr a dodává, že si nedělá iluze, že by nějak zásadně změnil fungování Mezinárodního trestního soudu, kam byl úspěšně zvolen.

Volební kampaň Fremr podle svých slov budoval na velice opatrné kritice současné činnosti MTS. Ten se prý dopouští stejných chyb jako ICTR na začátku své činnosti, tedy že má velké průtahy v řešených případech. „Kampaň jsem tak založil na tom, že bych přinesl nový vítr a metody, které se osvědčily ve Rwnadě,“ uzavírá Fremr.

12 minut
Rozhovor s Robertem Fremrem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusku dávám deset až dvanáct dní na ukončení války, hrozí Trump

Americký prezident Donald Trump řekl, že zkrátí 50denní lhůtu, kterou v polovině července dal Rusku k ukončení války proti Ukrajině, a to na deset až dvanáct dní od pondělí. Šéf Bílého domu před rozhovorem s britským premiérem Keirem Starmerem ve Skotsku zopakoval, že ho ruský vládce Vladimir Putin velmi zklamal. Následně Trump prohlásil, že už nemá zájem s Putinem jednat.
14:49Aktualizovánopřed 17 mminutami

USA a další země v Gaze podle Trumpa založí potravinová centra

USA budou spolupracovat s dalšími zeměmi na poskytování většího množství humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, oznámil šéf Bílého domu Donald Trump po schůzce s britským premiérem Keirem Starmerem. Na palestinském území proto podle něj vzniknou potravinová centra, píše Reuters. Úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT dříve prohlásil, že OSN a další mezinárodní organizace v neděli v oblasti vyzvedly a distribuovaly potravinovou pomoc z více než 120 kamionů. Z Gazy přesto dál hlásí úmrtí v důsledku hladu.
11:37Aktualizovánopřed 18 mminutami

Peking usiluje o hegemonii v AI. Čínské jazykové modely ale často šíří propagandu

V Šanghaji končí světová konference, na níž chtěla Čína ukázat své ambice na pozici globálního lídra v AI závodech. Úsilí Pekingu ukazuje i to, že více než třetina velkých jazykových modelů je čínských. Analýza webu Newsguard však ukázala, že tyto modely často šíří prorežimní propagandu – například o Tchaj-wanu. Pět největších čínských chatbotů odmítlo odpovědět nebo zopakovalo dezinformace v šedesáti procentech případů. Při odpovědích v čínštině to bylo ještě více. Před rizikem modelu DeepSeek právě proto varuje i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Odborníci přesto upozorňují, že čínské produkty se stále zlepšují, a ambice Pekingu na globální hegemonii je tak velmi reálná.
před 27 mminutami

Soud potvrdil miliardy od státu pro podnikatele v kauze Diag Human, píše Odkryto

Odvolací soud v Londýně potvrdil nárok česko-švýcarského podnikatele Josefa Šťávy na miliardové odškodné v kauze Diag Human za překažený obchod s krevní plazmou v devadesátých letech, informoval server Odkryto.cz. Nárok na odškodné přiznali Šťávovi mezinárodní arbitři v roce 2022. Jaká bude konečná výše odškodného, není úplně jisté. Původní nález arbitrů přiřkl Šťávovi osm miliard korun.
19:50Aktualizovánopřed 28 mminutami

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
00:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Thajsko a Kambodža se dohodly na příměří

Vedoucí představitelé Thajska a Kambodže se v pondělí dohodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří s cílem ukončit pohraniční střety, uvedl podle Reuters malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednáních mezi oběma zeměmi. Příměří vstoupilo v platnost o půlnoci tamního času (19 hodin SELČ). Právě Malajsie schůzku obou zemí zprostředkovala. Thajsko a Kambodža proti sobě vedly několik dní boje na hranicích. Schůzky se účastnili i zástupci Spojených států a Číny.
10:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Požáry zasáhly Turecko i Portugalsko

Turecko, Bulharsko a Portugalsko se dál potýkají s rozsáhlými požáry. Podle tureckého ministra zemědělství a lesnictví Ibrahima Yumakliho ohrožují také čtvrté největší turecké město Bursa na severozápadě země, kde v neděli při boji s ohněm zemřeli čtyři lidé. Athény v pondělí podle agentury AFP informovaly, že v Řecku nejsou žádná další aktivní ohniska, v některých regionech ale stále platí výstraha.
před 2 hhodinami

Plíživá anexe Západního břehu musí přestat, prohlásil Guterres

Izraelská snaha zabrat Západní břeh Jordánu je nelegální, totální ničení Pásma Gazy je nepřijatelné a oboje musí přestat, řekl generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres na úvod dvoudenní konference OSN zaměřené na dvoustátní řešení palestinsko-izraelského konfliktu, kterou pořádají Francie a Saúdská Arábie. Informovala o tom agentura Reuters.
před 3 hhodinami
Načítání...