Hejno jeřábů se učilo létat od Putina

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se pustil do dalšího dobrodružství – tentokrát se předvedl v roli vůdce hejna ohrožených jeřábů bílých, kterému jako pilot motorového kluzáku ukázal bezpečnou cestu ze Sibiře do teplejších končin.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Presidential Press Service

Prezident prozradil, že se s motorovým rogalem učil létat půldruhého roku, než si troufl na let v ornitologické stanici u Salichardu, ležícím na severním polárním kruhu. Podle ohlasů se snaha vyplatila. „Byl to let naděje pro Putina, dokonalá demonstrace jeho schopností,“ připustila rozhlasová stanice Kommersant FM. Statisíce komentářů na internetu prý jen svědčí, že Putin zůstává tím, kdo s náskokem vede a ostatní jej jen následují.

„Jsou to krásní chlapíci, křídlo následovali zprava, zleva, svrchu. Cítím se příjemně,“ prohlásil Putin po přistání. „Ulevilo se mi, že se vše povedlo.“

Vladimir Putin vedl se svým kluzákem jeřáby
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Presidential Press Service

Putin ve skutečnosti absolvoval tři lety. Nejprve si vyzkoušel řízení. Pak chovatelé otevřeli voliéru, ale k letovodu se přidal jen jediný jeřáb. Podle prezidenta totiž zrovna vál příliš silný vítr, a tak letěl asi příliš rychle. Napotřetí se už přidalo pět opeřenců. Tempo však po pár okruzích dokázali udržet jen dva.

Lety hejna s prezidentem předcházely první etapě 1 200 kilometrů dlouhého přeletu hejna, zatím od polárního kruhu do rezervace ležící na jihu Ťumeňské oblasti. Zde se mladí jeřábi mají přidat ke svým druhům z divočiny, táhnoucím do zimovišť. Při této metodě se podle vědců vrací do původních hnízdišť na 90 procent ptáků.

Vladimir Putin čeká na svého ptačího svěřence
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Presidential Press Service

Putin si už vyzkoušel i řízení stíhačky, ale to se prý s deltaplánem nedá srovnat: „Letadlo letí samo, tady jsou pocity zajímavější, adrenalin kypí. Radím všem, aby si to vyzkoušeli,“ řekl. A svůj stroj v katalogové ceně okolo 700 000 rublů (asi 430 000 Kč) daroval ornitologům.

Projekt Let naděje, na kterém se podílejí i čeští vědci, spočívá v tom, že pilot deltaplánu v bílém odění, napodobujícím vzhled dospělého jeřába, v roli „vedoucího samce“ ukazuje uměle odchovaným mladým jeřábům bezpečnou trasu tahu do teplejších krajin: z Jamalu přes západní Sibiř a Kazachstán na jih Uzbekistánu, kde ptáci mají přezimovat. Podle ornitologů se tak zkrátí dosavadní migrační trasa. Vzácní ptáci se také vyvarují ztrátám, hrozícím od pytláků při přeletu Afghánistánu a Pákistánu do Indie.