Ekologická havárie v Maďarsku: Začal proces s obviněnými

Veszprém - Celkem patnáct lidí stane před soudem, jelikož čelí obviněním z podílu na jedné z největších ekologických katastrof v Maďarsku. Proces právě odstartoval v západomaďarském Veszprému. V říjnu 2010 se v hliníkárně v obci Ajka protrhla odkalovací nádrž. Při neštěstí následně přišlo o život deset lidí, několik obcí bylo žíravým bahnem zatopeno a zamořeny byly rozsáhlé oblasti.

Obviněným hrozí až deset let za mřížemi

Obžaloba podle portálu naplo-online.hu žádá, aby soud poslal obviněné, mezi kterými jsou i tehdejší vysocí představitelé hliníkárny, včetně někdejšího generálního manažera Zoltána Bakonyiho, do vězení na pět až deset let. Obvinění je několikabodové, jsou mezi nimi například nedbalost s následkem smrti, hrubé porušení předpisů pro nakládání s odpadem nebo ekologické škody z nedbalosti.

Manažeři hliníkárny ale odmítají, že by se dopustili něčeho špatného a hovoří o přírodní katastrofě, Bakonyi se dokonce zmínil o možnosti teroristického útoku.

Pro září, říjen a prosinec jsou naplánována týdenní slyšení, v listopadu jsou pro proces vyhrazeny dva týdny. Toto úterý mají podle agentury MTI dostat slovo obžalovaní. Před soudem by mělo vypovídat 232 obětí katastrofy a 125 svědků. Předpokládá se, že předkládání důkazů a odborných expertíz bude trvat až do počátku následujícího roku.

Ekologická katastrofa v maďarské hliníkárně
Zdroj: ISIFA

Uniklý kal zatopil několik obcí, které mu stály v cestě. Jednou z nejhůře postižených vesnic byl Kolontár, kde hladina toxického bahna dosahovala až dvou metrů. Zamořena byla oblast o rozloze asi 40 kilometrů čtverečních. Jedovatá látka se postupně přes řeky dostala až do Dunaje, kde se naředila. Díky tomu se zamezilo rozsáhlým ekologickým škodám v zemích po proudu tohoto evropského veletoku.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že provozovatelé hliníkárny přistupovali k uskladnění odpadu přinejmenším laxně. Podle Světového fondu na ochranu přírody odkalovací nádrž netěsnila již několik měsíců před katastrofou.

Ekologická katastrofa v maďarské hliníkárněMaďarské úřady loni uložily hliníkárenské společnosti MAL, které zařízení patří, za způsobené ekologické škody pokutu 135,1 miliardy forintů (takřka 12 miliard korun). Stát nad firmou krátce po nehodě převzal kontrolu, aby dohlédl na bezpečnost dalšího provozu a odstraňování škod, a před týdnem podnik označil za „strategicky mimořádně důležitý“. Toto nejnovější opatření by podle MTI mělo zabránit krachu hliníkárny a zachovat tisíce pracovních míst.