Íránci jsou připraveni na přímé jednání o jaderném programu

Mnichov - Íránská vláda zareagovala na včerejší výzvu amerického viceprezidenta Josepha Bidena, který vyzval k diplomatickému řešení sporu o jaderný program. Podle ministra zahraničí Alího Akbara Sálehího je Írán připraven k přímým rozhovorům se Spojenými státy, pokud mají američtí zástupci upřímný zájem tento spor vyřešit.

„Vnímáme to vyjádření pozitivně. Myslím, že je to krok kupředu,“ prohlásil Sálehí. „Pokud chtějí jednat o nukleárním programu, jsme k jednání připraveni. Ale chceme si být jisti, že druhá strana tentokrát přijde s věrohodnými záměry. S opravdovým zájmem tuto otázku vyřešit,“ zdůraznil.

„Pokud je na druhé straně upřímný zájem, budeme o tom vážně uvažovat,“ dodal šéf íránské diplomacie, který je prý stále optimista a věří v řešení sporu o jaderný program Teheránu, který západní státy nebo Izrael považují pouze za zástěrku pro vývoj nukleárních zbraní.

Zástupci Íránu se podle Sálehího chtějí účastnit i nového kola jednání skupiny 5+1, tedy pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa, o íránském jaderném programu 25. února v Kazachstánu.

Obohacování uranu v Íránu
Zdroj: ČT24/ISIFA/EPA

Před Sálehím na konferenci vystoupil izraelský ministr obrany Ehud Barak, který varoval před situací, kdy Teherán jadernou zbraň opravdu vyvine. „Až Írán získá jadernou zbraň, bude to mnohem složitější, bude to mnohem nebezpečnější, bude to stát mnohem více lidských životů i finančních zdrojů,“ soudí Barak.

Barak se rovněž vyjádřil ke konfliktu v Sýrii, kde očekává v nejbližší době pád prezidenta Bašára Asada. „To bude velká rána pro Íránce a Hizballáh,“ dodal izraelský ministr obrany, který Teherán a libanonské radikální hnutí považuje za jediné spojence režimu v Damašku. Nepřímo také poprvé potvrdil, že to byl opravdu Izrael, kdo tento týden letecky zaútočil na území Sýrie na konvoj převážející zbraně pro Hizballáh. 

Bojovníci Svobodné syrské armády
Zdroj: ČT24

Podle Sálehího se chce Írán ujmout role prostředníka při urovnání občanské války v Sýrii. Ministr zahraničí přitom ocenil deklarovanou připravenost šéfa syrské opozice Ahmada Muáze Chatíba jednat s Asadovou vládou. S Chatíbem se prý sám setkal na okraj bezpečnostní konference.

Česko do Mali zřejmě vyšle instruktory

Izraelský ministr obrany rovněž ocenil postup Francie, která v posledních dnech vojensky podporuje maliské vládní síly v boji proti islamistickým povstalcům. "Chtěl bych vzdát poctu Françoisi Hollandovi a jeho vůdcovství. Neanalyzoval jen, co by se mělo udělat, ale
šli tam a udělali to. To je velmi dobrý příklad pro svět a odstrašující signál pro teroristy všude na světě," prohlásil Barak.

Malijští vojáci se zadrženými islamisty
Zdroj: ČTK/AP/Jerome Delay

Česká vláda už dříve oznámila, že zvažuje v rámci mise Evropské unie vyslání asi 30 instruktorů pro maliskou armádu. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který ČR na mnichovské konferenci zastupuje, tuto formu českého zapojení podporuje. Zahraniční partneři podle něj zamýšlený příspěvek Prahy považují za dostatečný. „Od poměrně malé země se mnohem více neočekává. Nemáme letadla, která by se tam mohla zapojit, nemůžeme tankovat letadla ve vzduchu a také se v pouštním boji moc nevyznáme,“ podotkl včera Schwarzenberg.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
00:11Aktualizovánopřed 15 mminutami

Volební úspěch krajně pravicové Sanseitó znepokojil část japonské veřejnosti

Japonská politika ani týden po volbách nenachází klid. Premiér Šigeru Išiba navzdory debaklu odmítá výzvy k rezignaci. Otazníky navíc vyvolává úspěch krajně pravicové strany Sanseitó. Ta zkopírovala část kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle mnohých uspěla i díky sázce na sociální sítě.
před 34 mminutami

Thajsko a Kambodža se dohodly na příměří

Vedoucí představitelé Thajska a Kambodže se v pondělí dohodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří s cílem ukončit pohraniční střety, uvedl podle Reuters malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednáních mezi oběma zeměmi. Příměří vstoupilo v platnost o půlnoci tamního času (19 hodin SELČ) a podle agentury AFP se zatím dodržuje. Právě Malajsie schůzku obou zemí zprostředkovala. Thajsko a Kambodža proti sobě vedly několik dní boje na hranicích. Schůzky se účastnili i zástupci Spojených států a Číny.
10:38Aktualizovánopřed 36 mminutami

USA a další země v Gaze podle Trumpa založí potravinová centra

USA budou spolupracovat s dalšími zeměmi na poskytování většího množství humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, oznámil šéf Bílého domu Donald Trump po schůzce s britským premiérem Keirem Starmerem. Na palestinském území proto podle něj vzniknou potravinová centra. Úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT dříve prohlásil, že OSN a další organizace v neděli v oblasti distribuovaly potravinovou pomoc z více než 120 kamionů.
11:37Aktualizovánopřed 36 mminutami

Rusku dávám deset až dvanáct dní na ukončení války, hrozí Trump

Americký prezident Donald Trump řekl, že zkrátí 50denní lhůtu, kterou v polovině července dal Rusku k ukončení války proti Ukrajině, a to na deset až dvanáct dní od pondělí. Šéf Bílého domu před rozhovorem s britským premiérem Keirem Starmerem ve Skotsku zopakoval, že ho ruský vládce Vladimir Putin velmi zklamal. Následně Trump prohlásil, že už nemá zájem s Putinem jednat.
14:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Peking usiluje o hegemonii v AI. Čínské jazykové modely ale často šíří propagandu

V Šanghaji končí světová konference, na níž chtěla Čína ukázat své ambice na pozici globálního lídra v AI závodech. Úsilí Pekingu ukazuje i to, že více než třetina velkých jazykových modelů je čínských. Analýza webu Newsguard však ukázala, že tyto modely často šíří prorežimní propagandu – například o Tchaj-wanu. Pět největších čínských chatbotů odmítlo odpovědět nebo zopakovalo dezinformace v šedesáti procentech případů. Při odpovědích v čínštině to bylo ještě více. Před rizikem modelu DeepSeek právě proto varuje i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Odborníci přesto upozorňují, že čínské produkty se stále zlepšují, a ambice Pekingu na globální hegemonii je tak velmi reálná.
před 2 hhodinami

Soud potvrdil miliardy od státu pro podnikatele v kauze Diag Human, píše Odkryto

Odvolací soud v Londýně potvrdil nárok česko-švýcarského podnikatele Josefa Šťávy na miliardové odškodné v kauze Diag Human za překažený obchod s krevní plazmou v devadesátých letech, informoval server Odkryto.cz. Nárok na odškodné přiznali Šťávovi mezinárodní arbitři v roce 2022. Jaká bude konečná výše odškodného, není úplně jisté. Původní nález arbitrů přiřkl Šťávovi osm miliard korun.
19:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Požáry zasáhly Turecko i Portugalsko

Turecko, Bulharsko a Portugalsko se dál potýkají s rozsáhlými požáry. Podle tureckého ministra zemědělství a lesnictví Ibrahima Yumakliho ohrožují také čtvrté největší turecké město Bursa na severozápadě země, kde v neděli při boji s ohněm zemřeli čtyři lidé. Athény v pondělí podle agentury AFP informovaly, že v Řecku nejsou žádná další aktivní ohniska, v některých regionech ale stále platí výstraha.
před 3 hhodinami
Načítání...