Bílý dům hodlá po aféře s odposlechy víc chránit novinářské zdroje

Washington - Bílý dům v reakci na skandál okolo úředního zabavení výpisů telefonátů agentury AP ohlásil návrh zákona, který má posílit ochranu novinářských zdrojů. Mezitím američtí zákonodárci z právního výboru sněmovny vyjádřili vážné znepokojení nad postupem, který ministr spravedlnosti a generální prokurátor Eric Holder v případě AP zvolil.

Republikánský předseda výboru Bob Goodlatte uvedl, že jej znepokojuje „jakékoliv porušení svobody tisku“ při vyšetřování úniků utajovaných informací vedeném ministerstvem spravedlnosti. Demokrat John Conyers zase připustil, že mu dělá starosti odhalení, jak široký přehled chce mít vláda o telefonních záznamech, a to i po inkriminovaném časovém období.  

Ministerstvo spravedlnosti čelí kritice za to, že získalo údaje o hovorech novinářů AP, čímž prý ohrozilo nezávislost tisku. Holder tento krok na úterní tiskové konferenci hájil tím, že vláda řeší zásadní únik přísně tajných informací, který vystavil Američany velkému nebezpečí. Média spekulují, že únik se týká zmařeného loňského pokusu o teroristický útok al-Káidy v Jemenu.

Goodlatte už dříve vyjádřil pochyby, zda úřad opravdu potřeboval záznamy o telefonátech novinářů za dobu dvou měsíců.

Zákon ochrání zdroje lépe, budou ale výjimky

Mluvčí Bílého domu Jay Carney v souvislosti s kontroverzním případem ohlásil, že demokratický senátor Chuck Schumer předloží návrh zákona posilujícího ochranu důvěrných novinářských zdrojů.

Předloha má obsahovat i výjimky pro případy národní bezpečnosti a vcelku má „vyvážit potřeby národní bezpečnosti vůči právu veřejnosti na svobodné informování“ a zajistit „spravedlivější a promyšlenější“ řešení v těchto případech.

Proti „přehnanému a bezprecedentnímu“ zabavení telefonních záznamů z AP protestovala v otevřeném dopise více než padesátka amerických mediálních skupin. Případ podle nich zpochybnil schopnost ministerstva spravedlnosti nalézat rovnováhu mezi policejními pravomocemi a právy médií a veřejnosti, zaručenými prvním dodatkem ústavy.