Asad napsal Františkovi dopis, jeho obsah Vatikán tají

Vatikán - Syrský prezident Bašár Asad dnes poslal vzkaz papeži Františkovi. Jeho obsah Vatikán nezveřejnil, Asad v něm ale nejspíš reagoval na papežovo vánoční poselství Městu a světu, v němž mimo jiné vyzval všechny válčící strany v Sýrii, aby ukončily násilí a umožnily obětem konfliktu přístup k humanitární pomoci.

„Dnes ráno státní sekretář Svatého stolce, monsignor Pietro Parolin, a sekretář pro vztahy se státy, arcibiskup Dominique Mamberti, přijali delegaci syrské vlády,“ oznámil Vatikán. „Delegace přinesla od prezidenta Asada Svatému otci zprávu, která odráží postoj syrské vlády,“ uvedl v prohlášení. Bližší podrobnosti k ní odmítl mluvčí Vatikánu Federico Lombardi sdělit.

Papež František během Urbi et Orbi
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gregorio Borgia

Papež František 25. prosince v poselství Městu a světu mluvil o násilí a válkách v mnoha zemích světa. Jako první zmínil právě Sýrii, kterou již téměř tři roky zmítá krvavá občanská válka, jež si vyžádala přes 100.000 životů. V této souvislosti vyzval k modlitbám za záchranu syrského lidu a apeloval na všechny strany syrského konfliktu, „aby ukončily veškeré násilí a zajistily přístup k humanitární pomoci“. (více zde)

K mírovému řešení syrského konfliktu vyzval František od svého březnového zvolení už několikrát. Na začátku září zorganizoval den modliteb za Sýrii, během něhož se vyslovil proti tehdy hrozící intervenci Spojených států a Francie v Sýrii kvůli útoku chemickými zbraněmi na předměstí Damašku, z něhož Západ obviňoval Asadův režim.