Tymošenková: Nechci být premiérkou a na prezidentskou kandidaturu je čas

Kyjev – Příštích několik dnů stráví Julija Tymošenková, která včera po více než dvou letech vyšla z charkovské věznice, v rodném Dněpropetrovsku na východě země, kde hodlá navštívit svou matku, a politice se věnovat nebude a nemá zájem ani o úřad ukrajinské premiérky. Mluvčí Tymošenkové Maryna Soroková dnes také dementovala sobotní informaci o tom, že Tymošenková už rozhodla o své účasti v letošních prezidentských volbách. „Tato otázka není na pořadu dne,“ řekla Soroková.

Podle agentury ITAR-TASS informaci o své kandidatuře oznámila Tymošenková svým příznivcům krátce po sobotním propuštění z nemocnice, kde si léčila nemocnou páteř. Na svých webových stránkách dnes navíc Tymošenková oznámila, že se nebude ucházet ani o uvolněné křeslo předsedy ukrajinské vlády, které parlament chce obsadit do úterý. „Informace o kandidatuře byla pro mě překvapením. Nikdo o tom se mnou nejednal. Jsem poctěna, ale žádám, aby se s mojí kandidaturou nepočítalo,“ napsala na webu. 

Tymošenková byla považována za jednoho ze tří hlavních kandidátů na křeslo premiéra, uvolněné koncem ledna po demisi dosavadního předsedy vlády Mykoly Azarova. Překvapivé podpory se jí dnes dostalo od vlivného poslance ruské Státní dumy Leonida Sluckého. Šéf parlamentního výboru pro postsovětské státy a evropskou integraci prohlásil, že zvolení Tymošenkové na premiérský post by pro stabilizaci Ukrajiny „nebylo neužitečné“. Kromě Tymošenkové se mluví jako o budoucím premiérovi o vlivném podnikateli Petru Porošenkovi a opozičním lídrovi Arseniji Jaceňukovi. 

Merkelová vyzvala Tymošenkovou, aby si získala východ země

Tymošenková dnes telefonicky jednala s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která ukrajinské opoziční vůdkyni blahopřála k nabytí svobody. Kromě toho, že německá kancléřka zopakovala německý postoj, že je nutné udržet celistvost Ukrajiny, vyzvala Tymošenkovou, aby se pokusila získat pro sebe i východ země. Expremiérka se rovněž setkala s několika zahraničními diplomaty, v dohledné době ale prý raději zamíří na východ do Dněpropetrovska. Až po návratu z Dněpropetrovska se prý Tymošenková bude naplno věnovat politické práci. Po propuštění z charkovské vězeňské nemocnice se sice pohybovala na invalidním vozíku, k léčení do Německa se ale podle Sorokové nechystá.

Sobota v metropoli: Parlament přebírá moc - více čtěte zde.

Vítání Tymošenkové - více čtěte zde.

Janukovyč: Nikdy neodejdu, jsem zákonně zvolený prezident - více čtěte zde.

Drolí se Ukrajina? Východ se odvrací od Kyjeva - více čtěte zde.

Dobytí paláce. Janukovyčovo sídlo skrývalo zoo i „Pompeje“ - více štěte zde.


Video Julija Tymošenková promluvila k Majdanu
video

Julija Tymošenková promluvila k Majdanu