Francouzská letka poprvé udeřila na Islámský stát, OSN ho označila za teroristy

Bagdád Francouzské stíhací letouny poprvé zaútočily na pozice radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Iráku a zničily islamistům sklad. Akci podle rozhlasové stanice France 2 provedly nejméně dvě stíhačky Rafale. Francouzské letouny v Iráku udeřily poprvé po slibu Paříže, že se zapojí do vojenské akce proti Islámskému státu, jenž kontroluje některé oblasti v Iráku a v Sýrii. Rada bezpečnosti OSN dnes odsoudila IS jako teroristickou skupinu.

„Dnes ráno v 9:40 naše stíhačky Rafale provedly první útok na zásobovací sklad teroristů,“ uvedl úřad prezidenta Francoise Hollandea. Cíl byl údajně „zcela zničen“. Další operace prý budou následovat v dalších dnech. Stroje vzlétly ze základny ve Spojených arabských emirátech.

Hollande už ve čtvrtek prohlásil, že Francie brzy začne s leteckými údery v Iráku po boku Spojených států. Vhodné cíle už od pondělí identifikovaly francouzské průzkumné letouny. Paříž tvrdí, že útoky provádí po dohodě s iráckou vládou. Hollande také vyloučil nasazení pozemních bojových jednotek a intervenci v Sýrii.

Spojené státy, které se snaží vytvořit koalici spojenců proti extremistické skupině, bombardovaly pozice IS v Iráku poprvé už v srpnu. Rada bezpečnosti OSN nyní vyzvala svět, aby podpořil Irák. Zároveň odsoudila IS jako teroristickou skupinu. Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho v tom svou roli může sehrát i Írán. Ovšem Teherán se spojenectví s Washingtonem brání.

Podle Kerryho by se do tažení proti radiálům může zapojit jakákoli země - včetně Íránu. Aliance přitom nemusí být jen vojenská. „Jde o úzkou spolupráci v různých směrech. Jde o to odstranit celou síť, zničit a diskreditovat militantní kult, který se maskuje jako náboženské hnutí,“ dodal ministr.

Kongres schválil Obamovi pomoc pro umírněnou syrskou opozici

Americký Senát schválil plán na výcvik a vyzbrojení umírněné syrské opozice. Návrh prezidenta Baracka Obamy, vnímaný jako součást boje proti extremistům z Islámského státu, již o den dříve schválila Sněmovna reprezentantů. Pro návrh hlasovalo 78 senátorů v demokraty ovládané horní komoře Kongresu, zatímco proti bylo 22 zákonodárců. Podobně výrazná byla předtím podpora i ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni.

„Silná podpora z obou stran v Kongresu pro nový plán výcviku ukazuje světu, že Američané jsou jednotní v postoji vůči hrozbě IS, který zmasakroval tolik nevinných civilistů,“ uvedl Obama v reakci na hlasování.

Odpůrci podpory opozice bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada argumentovali hrozbou možné dominance radikálních islamistů v rámci opozičních skupin. Podpora však má podle plánu mířit pouze k těm částem opozice, v nichž nejsou prvky IS a dalších radikálních skupin zastoupeny. Někteří oponenti plánu z obou politických stran tvrdili, že USA by se měly do konfliktů na Blízkém východě zapojovat co nejméně, snahy o poskytování asistence a zbraní nevyjímaje.

Turecko přijalo Kurdy prchající ze Sýrie před islamisty

Syrští Kurdové u tureckých hranicTurecko otevřelo hranice stovkám syrských Kurdů prchajících ze severovýchodní oblasti Sýrie před postupem bojovníků Islámského státu. Turecká vláda o tom rozhodla poté, co déle než 24 hodin odmítala přijmout asi 3000 syrských Kurdů, kteří se nahromadili u ostnatého drátu dělícího obě země poblíž turecké lokality Dikmetas. K využití všech prostředků na ochranu obyvatel kurdského města Kobani obklíčeného bojovníky IS vyzval mezinárodní společenství prezident iráckého autonomního Kurdistánu Masúd Barzání.


Video Rada bezpečnosti má Islámský stát za teroristy
video

Rada bezpečnosti má Islámský stát za teroristy

Rada bezpečnosti má Islámský stát za teroristy

Zpravodaj ČRo Mikoláš: Nebezpečí v Sýrii jsme si neuvědomovali

Německo vyslalo do Iráku první dodávku zbraní