Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

DVB-T2

Video ŽIVĚ: Stream ČT24
video

ŽIVĚ: Stream ČT24

Nástup DVB-T2

Současný standard pozemního (terestrického) vysílání DVB-T končí a nahrazuje ho DVB-T2. Přechod na nový signál je celoevropským procesem, během kterého se část televizního pásma 700 MHz uvolní pro rychlé mobilní sítě 5G. 

Vypínání stávajících vysílacích multiplexů DVB-T začalo 27. listopadu 2019 v oblasti Prahy a středních Čech. Ten den skončilo vysílání multiplexu 1 z vysílačů Cukrák a Žižkov a dalších dokrývačů. Multiplexy 2 až 4 následně ukončí vysílání z těchto míst v lednu 2020. Postupně také budou následovat další kraje. Podívejte se na přesný rozpis termínů.

V současnosti už fungují přechodové sítě v DVB-T2 pokrývající celou republiku. Finální sítě DVB-T2 se v řadě případů spuští spolu s ukončením sítí DVB-T. Od poloviny příštího roku už bude na celém území k dispozici pouze příjem DVB-T2.

DVB-T2 technologicky umožňuje vysílat na menším množství frekvencí, a to při zajištění kvalitnějšího signálu nebo možnosti příjmu více kanálů.

Přechod z DVB-T na DVB-T2 se týká pouze volně šířeného pozemního signálu. Netýká se proto televizního obsahu, který lidé přijímají prostřednictvím kabelových operátorů nebo satelitního vysílání.