Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

DVB-T2

Video 90’ ČT24 - Přecházíme na vysílání DVB-T2
video

90’ ČT24 - Přecházíme na vysílání DVB-T2

Nástup DVB-T2

Současný standard pozemního (terestrického) vysílání DVB-T končí a nahrazuje ho DVB-T2. Přechod na nový signál je celoevropským procesem, během kterého se část televizního pásma 700 MHz uvolní pro rychlé mobilní sítě 5G. 

Vypínání DVB-T bylo dočasně přerušeno kvůli pandemii koronaviru. 

Vypínání signálu DVB-T pro multiplex 1 začalo v listopadu v oblasti Prahy a středních Čech z vysílačů Cukrák a Žižkov a dalších dokrývačů. Začátkem ledna navázaly vysílače Trutnov a Votice, koncem ledna se pak přidaly vysílače Ústí nad Labem a Chomutov, na začátku února Plzeň a Domažlice a 12. února Jáchymov a Cheb. Postupně následují další regiony, stejně tak multiplexy se soukromými stanicemi. Až bude znám nový rozpis termínů po koronavirové přestávce, najdete ho zde.

V současnosti už fungují přechodové sítě v DVB-T2 pokrývající celou republiku. Finální sítě DVB-T2 se v řadě případů spuští spolu s ukončením sítí DVB-T. Od poloviny roku by na celém území měl být k dispozici pouze příjem DVB-T2.

DVB-T2 technologicky umožňuje vysílat na menším množství frekvencí, a to při zajištění kvalitnějšího signálu nebo možnosti příjmu více kanálů.

Přechod z DVB-T na DVB-T2 se týká pouze volně šířeného pozemního signálu. Netýká se proto televizního obsahu, který lidé přijímají prostřednictvím kabelových operátorů nebo satelitního vysílání.