Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

DVB-T2

Video 90’ ČT24 - Přecházíme na vysílání DVB-T2
video

90’ ČT24 - Přecházíme na vysílání DVB-T2

Nástup DVB-T2

Současný standard pozemního (terestrického) vysílání DVB-T nahrazuje DVB-T2. Přechod na nový signál je celoevropským procesem, během kterého se část televizního pásma 700 MHz uvolní pro rychlé mobilní sítě 5G. 

Vypínání DVB-T bylo dočasně přerušeno kvůli pandemii koronaviru, od července už ale opět pokračuje, velké části území se týkalo vypínání multiplexu 1 s programy ČT ve čtvrtek 27. srpna, kdy se odmlčely vysílače Ostrava, Jihlava, Pardubice, Jeseník nebo Frýdek. Nadále tam už bude k dispozici pouze pozemní vysílání ve formátu DVB-T2. Jako poslední se multiplex 1 v DVB-T vypnul 30. září ve Zlínském kraji. 

Vypínání signálu DVB-T pro multiplex 1 začalo v listopadu v oblasti Prahy a středních Čech z vysílačů Cukrák a Žižkov a dalších dokrývačů. Začátkem ledna navázaly vysílače Trutnov a Votice, koncem ledna se pak přidaly vysílače Ústí nad Labem a Chomutov, na začátku února Plzeň a Domažlice a 12. února Jáchymov a Cheb. Postupně následovaly další regiony, stejně tak multiplexy se soukromými stanicemi. Nový rozpis termínů po koronavirové přestávce najdete zde.

V současnosti už fungují přechodové sítě v DVB-T2 pokrývající celou republiku. Finální sítě DVB-T2 se v řadě případů spuští spolu s ukončením sítí DVB-T. Postupně během roku by na celém území měl být k dispozici pouze příjem DVB-T2.

DVB-T2 technologicky umožňuje vysílat na menším množství frekvencí, a to při zajištění kvalitnějšího signálu nebo možnosti příjmu více kanálů.

Přechod z DVB-T na DVB-T2 se týká pouze volně šířeného pozemního signálu. Netýká se proto televizního obsahu, který lidé přijímají prostřednictvím kabelových operátorů nebo satelitního vysílání.