Kauza „Rosnerovi“ se protahuje kvůli úmrtí znalkyně

Vyškov - Rozsudek ve známém případu manželů Rosnerových, pěstounů obžalovaných z týrání svěřených dětí, oddálila nešťastná událost. V loňském roce totiž zemřela jedna ze soudních znalkyň Jana Kunová, která vypracovala psychologický posudek na šest z patnácti dětí v pěstounské péči Rosnerových. Posudek se proto musel zpracovat znovu, a to soudní přelíčení zdrželo. Nový posudek už je podle informací České televize hotový. Vypracovala jej nově pověřená soudní znalkyně Marta Skulová, která posuzovala také chlapce z takzvané kuřimské kauzy. Nový posudek už je podle informací České televize hotový a soudce do čtrnácti dnů určí další termín odročeného jednání.

Manželé Rosnerovi jsou obviněni z týrání čtyř z patnácti svěřenců. A posudek soudní znalkyně může do značné míry ovlivnit, jaký trest dostanou. „Tento týden ho povezu na vyškovský soud. S prací jsem začala v prosinci,“ řekla nově pověřená soudní znalkyně Marta Skulová. „Je to poslední chybějící důkaz, po jeho provedení bude možné kauzu uzavřít. Nový termín jednání sdělím do čtrnácti dnů,“ reagoval předseda vyškovského okresního soudu Karel Menšík, který zároveň případ Rosnerových rozhoduje i jako soudce.

Podle předchozích jednání soudu pramenily problémy v rodině Rosnerových, kde údajně pěstouni Blažena a Lubomír týrali svěřené děti, z velkého počtu dětí. Rosnerovi vychovávali za 26 let 15 dětí. Rosnerovi však veškerou vinu odmítají.

Že si na sebe Rosnerovi naložili přijetím mnoha dětí příliš velký úkol, vyznělo i z výpovědi učitele Marka Studnaře, který byl povolán na svědeckou lavici již loni na podzim. Nejstarší děti prý chodily do školy dřív pečlivě oblečené a připravené. V posledních čtyřech letech prý byl viditelný pokles péče. Děti nenosily pomůcky a úkoly měly ledabyle napsané.

Druhá soudní znalkyně Renata Musilová, která posuzovala kromě dětí i další aspekty života v rodině a s rodinou je léta v kontaktu, se při podzimním líčení vyjadřovala i k videu natočeném na mobilní telefon jedním z dětí. Rosnerová na něm trestá další dítě, které se špatně ostříhalo. Musilová by prý nečekala, že se v rodině může něco takového stát.

„Co mě překvapilo, byla délka toho afektu, jak nestačil jeden úkon, druhý úkon, pořád se to něčím živilo, to mi přišlo jako závažné,“ popsala. Zaskočilo ji prý také, že nikdo z přihlížejících nebyl překvapený, děti nekřičely, neplakaly. „Odehrávalo se to za tiché přítomnosti i nezletilých dětí a pana Rosnera,“ popsala. Vyslovila domněnku, že to nemuselo být poprvé.

Děti si na psychické a fyzické tresty stěžovaly i ve škole, učitel Studnař již dříve potvrdil, že na ruce jednoho z dětí viděl hematom od ramene po loket. Zraněný učiteli řekl, že ho otec uhodil doma berlí. Studnař také řekl, že informace o neadekvátních fyzických trestech v rodině se časem kumulovaly.

Studnař sdělení předával sociálním pracovníkům. Se zraněným dítětem šel také osobně k lékařce, aby hematom popsala a datovala dobu vzniku. Připadla na víkend. Podle Studnaře bylo dítě u prohlídky velice nervózní. „Při vysvlékání v ordinaci jsme zjistili, že je celý zpocený, mokrý, vynervovaný,“ řekl. Dítě prý také odvolávalo, že by ho zranil pěstoun.