Jihomoravský hejtman vyzval radní za ODS k rezignaci

Brno - Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) vyzval radní z ODS k rezignaci. Občanští demokraté sice minulý týden vystoupili z koalice, podle Haška si ale čtyři radní ponechali funkce i platy, i když na zasedání rady nechodí. „Srdnatě se drží svých křesel a svých platů. Nechodí na zasedání rady a my pracujeme za ně,“ zlobil se Hašek.

ODS vystoupila z koalice v pondělí. Důvody byly personální - Hašek získal ve sněmovních volbách mandát poslance a dosud neřekl, kterou z obou funkcí bude vykonávat, což občanským demokratům vadilo. Nesouhlasili také s dalším proplácením zdravotnických poplatků pacientům v krajských nemocnicích.

Jihomoravský lídr ODS Jiří Kadrnka:

„ODS v tom má naprosto jasno. Zveřejníme rozhodnutí příští týden po zasedání klubu a do zasedání zastupitelstva bude situace zcela jednoznačně vyřešena.“

Video Reportáž Barbory Telferové
video

Reportáž Barbory Telferové

Radní za ODS proto vyvolali smírčí řízení, ve kterém se měly strany dohodnout. ČSSD ale do něj po nějakou dobu nejmenovala své zástupce, což občanští demokraté interpretovali jako nezájem o zachování koalice a smlouvu vypověděli. Hašek krok ODS označil za zboření fungující koalice. Z krajského úřadu prý nikoho nechce vyhánět koštětem, politici z ODS si prý ale musí vybrat, zda budou v opozici nebo v krajské radě.

Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka se dnes podivil nad tím, že k odchodu z rady vyzývá občanské demokraty právě Hašek, který sám dosud
neoznámil, zda zůstane hejtmanem, nebo bude poslancem. „ODS zcela jistě tuto záležitost vyřeší do jednání zastupitelstva a zcela jistě dřív než Hašek svá angažmá,“ uvedl Kadrnka.

Radní, jichž se výzva týká, si většinou vzali dovolenou. Platí to i o náměstkyni hejtmana Anně Procházkové (ODS). Ta dnes uvedla, že věc budou občanští demokraté příští týden v úterý nebo ve středu řešit na zasedání klubu zastupitelů. Tam se také dohodnou, ke kterému dni oficiálně z funkcí radních odejdou.