Na Zlínsku bouralo letos už 700 řidičů. Šestnáct lidí na silnicích zemřelo

Zlínsko - Na silnicích Zlínského kraje letos bouralo už přes sedm set řidičů. Většinou to odnesly jen pomačkané plechy, v šestnácti případech ale umírali lidé: „Přestože se na hustotě provozu podepsala hospodářská krize a aut jezdí oproti minulému roku méně, evidujeme o jednoho mrtvého řidiče víc než loni,“ uvedl vedoucí odboru služby dopravní policie Štěpán Zachara.

Dopravní nehody na Zlínsku

Při nehodách v prvních šesti měsících letošního roku ve Zlínském kraji zahynulo 16 lidí, 97 utrpělo těžká zranění a 485 se jich zranilo lehce. Vznikla při nich škoda více než 54,5 milionu korun a v 127 případech policisté u řidičů odhalili alkohol.

Mezi největší tragédie, které se na silnicích Zlínského kraje staly, patří nehoda, při které na jaře u Topolné zemřeli dva mladí lidé: "Šokující na tomto případu bylo, že ani jeden z nich neřídil. Na druhý den se nám totiž podařilo zadržet dvaadvacetiletého muže, který v době havárie za volantem seděl. Po nehodě, při které se mu jako zázrakem nic nestalo, utekl, aniž by svým dvěma kamarádům poskytl první pomoc,“ dodala k nehodě mluvčí policie Zlínského kraje Jana Bartíková. Právě za neposkytnutí pomoci hrozí řidiči až šestileté vězení.

Video Vyjádření vedoucího odboru služby dopravní policie Štěpána Zachary
video

Vyjádření vedoucího odboru služby dopravní policie Štěpána Zachary

Další tragédie s podobným koncem se stala na jednom ze zlínských parkovišť. Řidič nákladního vozu couval a nevšiml si, že vzadu za autem zrovna prochází babička s tříletým vnukem. Bilance byla i v tomto případě hrozivá – chlapec zemřel, babička utrpěla vážná zranění.

Důvod je přitom při podobných nehodách skoro vždycky stejný – příliš rychlá jízda a nebezpečné předjíždění. V porovnání s loňským rokem naopak o čtrnáct procent klesl počet nehod, způsobených jízdou pod vlivem alkoholu.