Kyjov staví přestupní terminál, lidé už nebudou muset šlapat pěšky přes celé město

Kyjov - Háček integrovaného dopravního systému na Břeclavsku a Hodonínsku – a sice v Kyjově chybějící přestupní uzel – spěje k řešení. Začala výstavba nového terminálu pro autobusy v bezprostřední blízkosti vlakového nádraží. Vyřeší se tak situace pro tisíce cestujících, kteří v současné době přijedou vlakem a musí přes celé město na autobus. A samozřejmě i naopak. Přestupování, vystupování a nastupování bývá často velmi náročné.

„Přijedeme autobusem, pak musí člověk letět na vlakové nádraží, stihnout vlak. Z autobusového na vlakové to trvá asi dvacet minut. Když k tomu máte navíc kočárek, tak to není jednoduché,“ vysvětlila jedna z cestujících.

Na propojení vlakového nádraží s autobusy se v těchto dnech ale začalo pracovat. Smysl integrovaného dopravního systému by tak od prosince 2008, kdy se obce na Hodonínsku a Břeclavsku k IDS JMK připojily, mohl začít plnit svůj hlavní význam – tedy pružné a bezproblémové cestování v rámci Jihomoravského kraje. V bezprostřední blízkosti vlakového nádraží má vzniknout zcela nový terminál pro autobusy. Ten bude znamenat jednodušší přestupy pro stovky lidí.

„V rámci projektu bude vedle budovy vlakového nádraží vybudováno šest zastávek pro autobusy a také nové parkoviště. Všechno je navržené vlastně na pozemcích Českých drah, které nebyly využívané,“ uvedla zodpovědná projektantka Kateřina Polesná.

Hlavní cíl Kyjova je umožnit co nejrychlejší přesun cestujících z autobusu na vlak a naopak. „Cestující z  Vracova vystoupí z vlaku a autobus jim přijede sem na nový terminál a zpátky odjedou obchvatem. Nepojedou třeba vůbec na autobusové nádraží. Zatím to ale nevíme přesně. Trasy a seznam linek bude teprve autobusová společnost ve spolupráci s Českými drahami vytvářet,“ vysvětlil princip fungování místostarosta Kyjova Miroslav Hula (ODS).

Neznamená to tedy, že by Kyjov rušil stávající autobusové nádraží, ale že vybuduje zastávky u vlakového, kam budou kromě městské hromadné dopravy zajíždět také některé meziměstské autobusové linky. Nový terminál bude hotový do konce října a hned by měl také začít fungovat.