Letecká linka Brno-Praha bude fungovat dál

Brno - Vedení Jihomoravského kraje včera dohodlo zachování přímého leteckého spojení Brno-Praha. Reagovalo tak na záměr Českých aerolinií, které chtěly počet letů z Brna do Prahy maximálně redukovat kvůli ztrátovosti této linky, která byla vyčíslena na dvacet milionů ročně. Kraj, jenž považuje zachování leteckého spojení za strategické, se proto dohodl s jiným provozovatelem - společností Central Connect Airlines (CCA).

Na linku Brno - Praha naváže CCA začátkem zimního letového řádu od 1. listopadu 2010, kdy s provozem linky skončí České aerolinie. Přidělením takzvaného Code Share budou mít i nadále klienti ČSA a CCA možnost využít rozsáhlé sítě linek do evropských i dálkových destinací. To platí také pro cestující na Trase Praha - Brno. „Jen asi 18 procent cestujících využívalo linku vysloveně pro let z Brna do Prahy a zpět. Pro většinu je to možnost, jak přímo z Brna letět dál do vzdálenějších destinací,“ vysvětlil předseda představenstva Letiště Brno Jiří Filip.

„Pro ekonomiku regionu, pro jeho dostupnost a rozvoj je zachování tohoto spoje nesmírně důležité. Toto řešení navíc rozpočet kraje nebude stát ani korunu navíc,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Video Reportáž Ondřeje Schneidera
video

Reportáž Ondřeje Schneidera

„Pro brněnské letiště má zachování této pravidelné linky nehraditelný význam, bude zajišťována standardním dopravcem s výbornou úrovní služeb cestujícím,“ dodal předseda představenstva Letiště Brno Jiří Filip.

Letadlo Saab 340 o kapacitě 33 míst a rovněž posádky společnosti CCA nebudou na lince do Prahy ničím novým, protože již dosud mezi Prahou a Brnem létajípod značkou Českých aerolinií na základě pronájmu.CCA také z Brna v květnu 2010 zahájila pravidelné spojení dvakrát týdně do chorvatského Zadaru.

Spoje mezi Brnem a Prahou budou v zimním letovém řádu rotovat třikrát denně. Cena letenky by se měla pohybovat kolem 1500 korun stejně jako dosud.