Už jen tři dny můžete spatřit jedinečné sukulenty

Brno - Přes tisíc sukulentů vystavuje v těchto dnech Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty MU v Brně. Ve sklenících zahrady můžete vidět bromélie, kaktusy, tillandsie a další epifytní rostliny z různých zemí. Návštěvníci se seznámí například s rostlinami z Jihoafrické republiky, Keni nebo Mexika. Ty za dlouhé roky posbírali specializovaní pěstitelé z celé České republiky. Komu se exotické rostliny zalíbí, může si při odchodu většinu z nich zakoupit.

„Sukulenty jsou typické tím, že ve svých tělech shromažďují zásoby vody a živin. Jsou to vlastně mistři světa v přežití v nehostinných podmínkách - v poušti a polopoušti různých kontinentů,“ popsal vystavené rostliny autor výstavy Adolf Tomandl.

„Unikátem výstavy jsou miniaturní kaktusy, které patří mezi nejmenší na světě a kvetou už v půl centimetru. Dále zde máme vystavené také lahvové stromy, samozřejmě mladé jedince, několik baobabů, které v Africe dosahují až 20 metrů při průměru osmi metrů a v jejich dutinách domorodci dělají nejrůznější úkryty,“ dodal milovník rostlin.

Video Autor výstavy Adolf Tomandl o rostlinách
video

Autor výstavy Adolf Tomandl o rostlinách

Zajímavými kousky jsou i takzvané živé kameny, kterým se také někdy říká „kvetoucí kameny“. Pochází ze suché písčité pouště jižní a jihozápadní Afriky a od těch pravých byste je skoro nepoznali. „Jsou to mimikry v přírodě, které se dají najít pouze když kvetou. Bílé, růžové nebo žluté květy se rozvíjí kolem poledne a na noc se opět zavírají,“ vysvětlil Adolf Tomandl.

Výstava sukulentů
Výstava sukulentů
Více fotek
  • Výstava sukulentů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1927/192614.jpg
  • Lahvový strom autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1927/192612.jpg
  • Živé kameny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1927/192607.jpg