Kontrola ČOI: Každý sedmý trafikant prodával zakázané kusovky

Brno - Na prodej zakázaných kusových cigaret se tento týden zaměřili kontroloři České obchodní inspekce. Prošli 56 brněnských prodejen tabáku, z toho v osmi nachytali jejich prodejce při distribuci nepovolených produktů. A to i přesto, že jim to už sedm let zakazuje zákon. Za podpultový prodej jim teď hrozí až padesátitisícová pokuta. S inspektory se do terénu včera vydala i redaktorka České televize.

„Celá akce začala ve třináct hodin, kdy se inspektoři vydali do vytipovaných prodejen s tabákem,“ popsala začátek akce redaktorka České televize Hedvika Dědková. Na porušení zákona nemusela společně s inspektory dlouho čekat.

Hned při první kontrole prodavačka inspektorovi ochotně prodala dvě kusovky. Po předložení průkazu České obchodní inspekce se snažila situaci hbitě omluvit: „Ale to jsou moje soukromé cigarety. Já jsem přestala kouřit a potřebovala jsem se jich zbavit, proto jsem je prodala. Jinak samozřejmě kusovky neprodávám,“ vysvětlovala žena za pultem.

Video Záběry inspektorů ČOI zachycené skrytou kamerou
video

Záběry inspektorů ČOI zachycené skrytou kamerou

Inspektory její vysvětlení nezaskočilo, jsou na podobné historky zvyklí. A že se občas výmluvám i zasmějí, potvrdila hned další kontrola. Při té nám totiž vietnamská prodavačka lámavou češtinou vysvětlovala, že kusovky prodává jenom kamarádům. Bleskově si tak udělala kamaráda i z inspektora České obchodní inspekce.

Zákon přitom od roku 2003 mluví jasně. Cigarety se mohou prodávat jen v uzavřeném balení, opatřeném neporušenou tabákovou nálepkou. „Nesmí se prodávat samostatně z toho důvodu, aby nedocházelo k výměně obsahu spotřebitelného balení. A tím i k daňovým únikům,“ vysvětlil inspektor.

S televizním štábem doprovázela redaktorka zástupce České obchodní inspekce asi hodinu. Během této doby stihli kontroloři prověřit čtyři prodejny tabáku, z toho dvě s pozitivním výsledkem. Ve dvou případech totiž byli prodavači na otázku Prodáte mi dvě kusovky? bezpečně připraveni.