Zaniklý kostel na náměstí Svobody ožil pomocí barevných kříd

Brno – Důchodci, rodiče, studenti i děti si dnes malovali na dlažbě náměstí Svobody s barevnými křídami. Nešlo však jen o dětské hrátky náhodných kolemjdoucích. Jejich cílem bylo zvýraznit půdorys dnes již neexistujícího kostela Svatého Mikuláše, který na největším brněnském náměstí kdysi stál.

„Když se člověk podívá na náměstí, tak si všimne brněnského orloje a kašny. A ty úplně zastíní nádherný morový sloup, a už vůbec si člověk nevšimne půdorysu kostela svatého Mikuláše,“ vysvětlila myšlenku happeningu jeho organizátorka, středoškolačka Lucie Ubrová. 
 

Barevnou křídu vzalo za hodinu do rukou víc než sto lidí a přidávali se další. „Některým o kostele řekneme, někteří o něm nevěděli, někteří se tady zastavili právě proto, že věděli, že kostel tady stál, a chtěli zjistit, co se tady děje,“ řekla Lucie.
 

Video Atmosféra happeningu na náměstí Svobody
video

Atmosféra happeningu na náměstí Svobody

„Na zem jsem malovala naposledy jako dítě,“ smála se seniorka malující dlažební kostky na zeleno. „Lepší by bylo, kdyby tady byl ten kostel namísto brněnského orloje,“ dodala. Ne všichni s ní ale sdílejí stejný názor. „Myslím, že je to dobře tak, jak to je teď, “ řekl tatínek malé kreslířky Jan Ubert.

Z historie kostela svatého Mikuláše


0Kostel svatého Mikuláše byl zbudován v první polovině 13. století v románském stylu. První písemná zmínka o stavbě pochází z roku 1231. Za své existence byl využíván nejen jako boží chrám, ale i jako kapucínský hospic, a poté, co byl odsvěcen, sloužil ve svých posledních letech také jako sklad. Kostel byl zbořen v letech 1869 – 1870. Existenci kostela dnes připomínají jeho zvýrazněné obrysy na dlažbě náměstí Svobody.
Křídou dnes malovali malí i velcí
Křídou dnes malovali malí i velcí
Více fotek
  • Křídou dnes malovali malí i velcí autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2098/209702.jpg
  • Barevný výklenek kostela Svatého Mikuláše autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2097/209700.jpg
  • Kostel Svatého Mikuláše autor: ČT24, zdroj: http://www2.brno.cz/index.php?nav01=5235&nav02=525 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2098/209714.jpg