Dálnici do Brna možná postaví Rakušané

Brno/Vídeň - Jihomoravský kraj má další plán, jak po dvaceti letech spojit Brno s Vídní. Důležitou roli by v plánech jihomoravských radních měla hrát rakouská strana, konkrétně společnost ASFINAG, která má na starosti výstavbu dálnice z Vídně na hranice České republiky. Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) by se tak vyřešil dlouhodobý problém s dopravním spojením obou měst a hlavně by se ušetřily peníze.

„S minulou vládou premiéra Fišera jsme jednali o  tom, že oslovíme rakouskou vládu. V případě, že by se vlády dohodly, rakouská společnost by postavila i českou část dálničního spojení Vídně s Brnem,“ řekl České televizi hejtman Hašek. Spolupráce by se podle něj mohla realizovat formou tzv. PPP projektu.

PPP

PPP (z anglického Public Private Partnership, tedy partnerství veřejného a soukromého sektoru) je v zahraničí obecně uznávaným způsobem zajištění veřejných služeb nebo veřejné infrastruktury.

Základem PPP projektu je dlouhodobý smluvní vztah, ve kterém veřejný a soukromý sektor vzájemně sdílejí užitky a rizika vyplývající ze zajištění veřejné infrastruktury nebo veřejných služeb. Výhodou PPP je sloučení zkušeností, znalostí a dovedností obou sektorů a přenesení odpovědnosti za rizika na sektor, který je dokáže lépe řídit.

zdroj: www.pppcentrum.cz

Video Hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek ke stavbě dálnice
video

Hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek ke stavbě dálnice

Hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek ke stavbě dálnice

Mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský

Reportáž Barbory Žítkové

Záměr spolupráce touto formou potvrzuje ministerstvio dopravy ČR. „Hodláme čerpat z té výhody, že rakouská strana už tam v tuto chvíli má stavební stroje a šlo by o pokračování stávající stavby,“ říká mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský.

Rakouská strana ale optimismus českých politiků mírní. "PokračovánídálniceA5na seversměrem do České republiky je plánováno na rok 2013. Spolupráce s českou stranou teď pro nás není tématem," napsal České televizi mluvčí ASFINAG Bau Management Christoph Pollinger.