Žebětínští hasiči čistili cesty pro žáby

Brno - Dobrovolní hasiči z brněnské čtvrti Žebětín dnes pomáhali místním žábám. Vyčistili sedm podchodů pod silnicí, kterými žáby prochází k rybníku, kde se páří. Žabí stezky se vždy před zimu zanesou usazeninami a žáby se k vodě nemohou dostat. Hasiči tak dnes hadice a stříkačky nepoužívali k uhašení požáru, ale k tomu, aby proudem vody vymyli listí, větve a bláto z podchodů.

Veškerou techniku mají hasiči neustále připravenou k zásahu u požáru, takže se na čištění žabích podchodů nemuseli nijak zvlášť připravovat. „K čištění průchodů vyrazilo devět hasičů v plné výzbroji a máme tu dvě hasičská auta, která nabírají vodu na pročištění žabích tunelů,“ popsal akci jejich velitel Petr Jelínek. Pro žebětínské dobrovolné hasiče je čištění podchodů tradicí, na žádost obce ji provádí už deset let.

/*json*/{"map":{"lat":49.214022922565,"lng":16.49209856987,"zoom":17,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video NO COMMENT: Žebětínští hasiči čistili žabí podchody
video

NO COMMENT: Žebětínští hasiči čistili žabí podchody

Podchody nechal postavit kraj, aby zabránil velkému úhynu žab. Ty při cestě k rybníku musely překonat frekventovanou silnici, auta však desítky žab přejela. Kvůli velkému počtu obojživelníků, kteří se zde páří, je Žebětínský rybník chráněnou přírodní památkou.