Policie propustila extremisty, deseti z nich hrozí soud

Brno - Policie už propustila všech patnáct lidí, které zadržela v neděli při pochodu Dělnické mládeže centrem Brna. Třináct z nich podle policie patří mezi pravicové extremisty. Mezi zadrženými byl i předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht, který spolu s dalšími čtyřmi lidmi nesl v čele průvodu obří transparent s heslem Evropo, povstaň. Policie vyslýchala také dva extremisty, kteří napadli policisty, nebo sprejera. Ten nastříkal na budovu nápis Nazi Raus. Zadržení lidé byli propuštěni poté, co svoje chování vysvětlili. Deset z nich je podezřelých ze spáchání trestného činu. Deseti osobám  hrozí, že stanou před soudem.

Dva mladíci, kteří v neděli zaútočili na policisty, jsou obviněni z přečinu násilí proti úřední osobě. Hrozí jim až čtyřleté vězení.

„Dalších šest zadržených policie podezřívá z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vedrová. Tito lidé měli na oblečení nebo na transparentech nevhodné symboly. Jedním z nich je Slovák, který měl na opasku, tričku a mikině symboliku nacistického Slovenského štátu. Za přečin všem hrozí trest odnětí svobody až na šest let. Celkem pět účastníků pochodu je podezřelých ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Video Záběry z policejního vrtulníku
video

Záběry z policejního vrtulníku

Záběry z policejního vrtulníku

NO COMMENT: Pochod radikálů Brnem

Policie nyní analyzuje projev německého radikála, který přednesl na shromáždění v parku Koliště. Zadržen byl spolu s překladatelem. Policie třicetiletého Němce podezřívá z podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Za přečin by mohl ve vězení strávit až tři roky.