Squateři protestují proti zbourání vyhořelého obydlí

Moravský Krumlov - Starší rodinný dům v Moravském Krumlově zřejmě čeká demolice. Ve středu částečně vyhořel a město, kterému patří, do jeho oprav investovat nechce. Budovu ale využívá několik mladých lidí jako squat a ti se nelegálně obývaného domova nechtějí vzdát.

V nenápadném stavení mezi židovským hřbitovem a zámeckou zahradou v Moravském Krumlově žil kdysi zámecký zahradník. Postupně se zde vystřídali další nájemníci, až dům patřící městu zůstal prázdný. Toho využili místní příznivci alternativní kultury a udělali si z domu squat, který nelegálně obývají už druhý rok.

Opuštěné stavení si začali vlastními silami opravovat. „Všechno jsme to tu pouklízeli a předělali pokoje. Dalo to velkou práci něco s tím barákem udělat,“ řekl jeden ze squaterů, který si nepřál uvést jméno. Stavení bylo neustále plné - squateři zde pořádali koncerty a setkání mladých z okolí. „Chodila se sem bavit většina mladých lidí z Krumlova. Ve městě pro ně totiž neexistuje žádný takový klub,“ vysvětlil další z obyvatel domku. Město jejich nelegální užávaní prázdné stavby tolerovalo.

„Pokud se tam nic nedělo, nebyly tam žádné nepřístojnosti, tak je město nechávalo být s tím, že až bude vědět, co s tím objektem v budoucnu dál dělat, tak se to nějak vyřeší,“ uvedl místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek (KDU-ČSL).

Příčina požáru: nehoda, nebo zlý úmysl?

V noci na středu ale dům částečně vyhořel. Uvnitř v tu dobu spalo pět lidí, nikomu se naštěstí nic nestalo. „Příčina požáru je předmětem vyšetřování. Na základě prvotních informací to vypadá, že se zřejmě nejednalo o úmysl, ale o nějakou nedbalost,“ řekl tiskový mluvčí znojemské policie Jan Křepelka.

S předběžnými závěry policisté však squateři nesouhlasí. „Myslím, že to byl spíš útok než nějaká nedbalost, protože jsme se tady všichni snažili, aby to tu vzkvétalo,“ tvrdí první z dvojice vyzpovídaných squaterů. Podle něj měli squateři ve městě spoustu nepřátel. „Lidi si mysleli, že tu máme nějaké feťácké doupě. Už několikrát nám někdo vyhrožoval vypálením,“ povzdechl si.

O osudu vyhořelého domu rozhodne statik

Squateři chtějí dům vlastními silami opravit a peníze získat třeba i za pomoci benefičních koncertů. Rozhodnutí, co s nelegálně obývaným domem, je ale záležitostí města. To dnes nechalo polorozpadlý dům posoudit statitek.

„Jestli statik řekne zbourat, tak to necháme zbourat a nebudeme tam nic vymýšlet. Pokud by se to mělo opravovat, musí se to ještě posoudit dál,“ řekl Juránek. Verdikt by měl padnout do několika týdnů.

Squatteři si vyhořelé stavení chtějí opravit
Squatteři si vyhořelé stavení chtějí opravit