Hlavní nádraží nebude Wintonovo. Ve hře je prostor před nádražím v Bubnech

Pražské Hlavní nádraží se po zesnulém siru Nicholasi Wintonovi jmenovat nebude. Jméno válečného hrdiny neponesou ani přilehlé Vrchlického sady. „Tyto varianty nejsou průchozí. Hledáme jiná dostatečně důstojná místa připomínající sira Wintona,“ oznámil historik a předseda magistrátní místopisné komise Václav Ledvinka. Ve hře je mimo jiné někdejší seřadiště transportů u nádraží v Bubnech.

Nicholas Winton
Zdroj: ČTK/AP/Petr David Josek

O dalších konkrétních návrzích bude jasno do dvou měsíců. Winton, zachránce 669 československých, převážně židovských dětí, zemřel letos ve věku 106 let. Téměř okamžitě se začaly objevovat návrhy na pojmenování některého z míst Prahy po tomto hrdinovi.

Nejčastěji se ozývaly hlasy na podporu přejmenování Hlavního nádraží, z něhož před 76 lety odjížděly vlaky s československými dětmi. „S takovým návrhem bychom určitě neuspěli. Navíc přednost by v tomto případě měl jistě návrat původního názvu Wilsonovo nádraží,“ tvrdí historik.

Zbídačené Bubny

Objevila se i další místa a ulice, která by mohla jméno hrdiny nést. „Nešlo ale o dostatečně důstojné a významné lokality, spíš o menší ulice,“ řekl Ledvinka. Možností by podle něho mohl být prostor před nádražím v Bubnech, které připomíná temnou minulost evropských dějin. Rozlehlá lokalita však na svůj rozvoj čeká. „Místo je zbídačené a zchátralé,“ podotkl Ledvinka. Komise proto pokračuje v hledání dalších míst.

Sira Wintona zatím připomíná socha na prvním nástupišti Hlavního nádraží. Praha 6 chce po něm pojmenovat malé náměstí.

Všechno se dá uskutečnit

V letech 1938 a 1939 Nicholas Winton v Československu organizoval odjezdy židovských dětí do Británie. Záchranu dětí zařizoval jako soukromá osoba, zaštítil se ale výborem pro uprchlíky a spolupracoval s cestovní kanceláří Čedok. Zajistil hlavně vlakové transporty z Prahy do Británie, malá skupina ale opustila republiku také přes Švédsko.

Pro děti musel zajistit od Němců povolení k výjezdu, od Britů povolení ke vstupu nebo přijetí v britské rodině. Sám říkal: „Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá.“