Část obyvatel Drahanovic nechce za sousedy lidi s postižením. Sepsali petici

Tři stovky obyvatel Drahanovic se v petici postavily proti plánům Olomouckého kraje postavit v obci bydlení pro lidi s kombinovaným postižením. Podle odpůrců by se například snížila hodnota okolních nemovitostí a ohrožené by mohly být i děti. Vedení kraje už prý stavbu plánuje několik let, s odpůrci chce jednat a záměr jim vysvětlit.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

V Drahanovicích nechtějí za sousedy lidi s postižením

Zdroj: ČT24

Zatím je to zarostlá plocha na okraji nově zastavěné části Drahanovic. Olomoucký kraj by na ní chtěl vybudovat bydlení pro dvanáct mentálně postižených. Ti by se tam měli přesunout z velkého zařízení v Nových Zámcích na Litovelsku. Část místních s tím ale nesouhlasí. „Oni nám zatajili, že něco takového mají v úmyslu už při koupi těch parcel, to mě nejvíc naštvalo,“ postěžoval si jeden z místních obyvatel.

Podle vedení kraje ale není plán postavit v Drahanovicích chráněné bydlení nic nového. „Jednání o tomto zařízení běží od roku 2017. Takže tam není něco, co by teď spadlo z nebe,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO). Proti záměru kraje se v petici postavilo přes tři sta lidí, což je zhruba pětina obyvatel Drahanovic.

„Domníváme se, že dům pro osoby s takto vážným zdravotním postižením není vhodný do rodinné zástavby a radikálně by ovlivnil a zhoršil kvalitu života všech obyvatel Drahanovic, nebyl by již možný volný pohyb dětí v této lokalitě, zároveň by došlo ke snížení hodnoty současných nemovitostí.“

Citace z petice obyvatel Drahanovic

Vedení kraje i Domova pro osoby se zdravotním postižením Nové Zámky petice zaskočila, protože už před několika měsíci v obci vysvětlovali, kdo by se měl nastěhovat. A že klienty budou mít nepřetržitě na starosti ošetřovatelé. „My jsme obyvatele obce zvali na Nové Zámky, ať se přijedou podívat a zjistí si okolnosti a seznámí se s klienty, kteří by se tam měli přistěhovat, ani nevím, že by někdo přišel,“ řekl ředitel domova Jan Šenk.

Podobně protestují i obyvatelé v Náměšti na Hané

„Máme přislíbené jednání s krajem, do té doby asi nemá význam se vyjadřovat, protože nevíme co a jak,“ řekl člen petičního výboru Martin Polách. „Já si s nimi rád sednu a řeknu jim maximum informací, které budu vědět. K zodpovědnosti se hlásíme, ale musí se hlásit k zodpovědnosti i druhá strana,“ podotkl hejtman kraje.

Dům pro handicapované by měl stát skoro na dohled od Náměště na Hané, dalšího místa, kam by se část klientů z Nových Zámků měla přesunout. Kvůli nevoli místních obyvatel kraj řeší, jestli a kde se vůbec bude stavět. Radnice navrhla kraji jiný pozemek, jasněji má být do konce června.