U Raspenavy na Liberecku hoří les, na místě zasahoval vrtulník

Hasičům se v pondělí odpoledne podařilo lokalizovat požár bukového lesa u Raspenavy na Liberecku. S ohněm v obtížně přístupném terénu bojují od rána, zasaženo bylo území bezmála šesti hektarů. Hašení s ohledem na terén a rozsah požáru potrvá nejméně do úterý.

Zásah vrtulníku při požáru u Raspenavy
Zdroj: ČTK Autor: HZS Libereckého kraje/Pavlína Bílková

Požár v těžkém terénu ve svahu mezi Raspenavou a Oldřichovem v Hájích byl hasičům nahlášen krátce po 7:00. „Hašení bukového lesa komplikuje velké převýšení a skalnatý terén se spoustou strží, do kterého nemohou hasiči najet svou těžkou technikou,“ popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková.

Oheň se podařilo lokalizovat před 14:00. „Požár se dále nešíří. Jednotky zůstávají na místě zásahu a dohašují skrytá ohniska,“ doplnila mluvčí. Pro Frýdlantský výběžek, kde Raspenava leží, platila dopoledne výstraha meteorologů před silným větrem, postupně ale vítr slábne.

Požár lesa u Raspenavy
Zdroj: ČTK
Autor: HZS Libereckého kraje/Pavlína Bílková

Hasiči mají na místě nataženo přes 600 metrů hadic a z České Lípy si nechali dopravit velkokapacitní čerpadlo, které čerpá z rybníka 5000 litrů vody za minutu. „Tím jsou hasiči schopni zajistit dálkovou dopravu vody hadicemi až na požářiště,“ informuje Bílková.

Další způsob dopravy vody hasiči potřebovali, protože k požářišti vede jen úzká cesta, kde se dvě cisterny vedle sebe nevejdou. „Kyvadlová doprava vody cisternami ze čtyři kilometry vzdáleného Šolcova rybníka je tak částečně omezena,“ dodala mluvčí. Hasiči mají na místě 16 jednotek a s hašením jim pomáhal i vrtulník policie, který provedl 40 shozů.