V Nové Vsi v Horách se vzpomíná na srpen '68. Soukromou výstavou

V Nové Vsi v Horách se zhruba pěti sty obyvateli si připomínají srpen 1968 prostřednictvím soukromé výstavy Sonji Vydrové. Ta shromáždila dobové dokumenty, které sesbírali a dlouho schovávali místní lidé včetně jejího otce. Výstava v Krušných horách nedaleko Mostu je otevřená do 10. září.

Video Události
video

Události: Soukromá výstava Sonji Vydrové připomíná v malé obci Srpen 68

Události pražského jara, které zadupala okupace armád Varšavské smlouvy, připomíná Sonja Vydrová v domku, v němž se téměř 130 let vyrábí dřevěné hračky. Spolu s dobovými novinami autorka vystavuje také letáky, které vycházely tajně.

Většinu z nich sesbíral a schoval její otec. Uložil je do dřevěné vyztužené krabice, na kterou jeho děti nesměly sahat. O roce 1968 se v rodině příliš nemluvilo kvůli hrozbě vězení. Autorce výstavy bylo v době okupace čtrnáct, jednadvacátý srpen prožila na Slovensku. Po návratu do Nové Vsi v Horách v rodišti stály tanky. „Najednou prostě byla obsazená celá vesnice,“ vzpomíná Sonja Vydrová.

Další pamětnice Alena Viktorová vzpomíná, jak jí tehdy jako šestileté ruští vojáci, kteří přijeli vozem GAZ, dávali doutníky. Sovětská vojska přes Novou Ves v Horách projížděla směrem na Most a dál na Prahu. „Nikdo nevěděl, co s těmi tanky bude. Jestli to tady rozstřílí, nebo ne,“ připomíná Sonja Vydrová.

A obdobně jako jinde, také na Mostecku lidé sabotovali cestu spojeneckých vojsk. Například záměnami informačních cedulí, místo na Prahu je otáčeli třeba na Plzeň.

Součástí výstavy je symbolicky i polorozpadlý srp s kladivem. Rez má připomenout, že od invaze uplynulo už půl století. I přesto by se ale podle Sonji Vydrové nemělo zapomenout. Výstavou vzdává poctu i svému otci a všem, kteří se tehdy okupaci bránili.