Olomoucký BEA campus dostane dalších pět budov. Kontroverzní vysoká „Spiritualia“ nebude

O dalších pět budov se zhruba 15 500 metry čtverečními kancelářských prostor se má do roku 2022 rozšířit BEA campus. Areál postupně vzniká na pozemcích mezi centrem Olomouce a hlavním nádražím.

Video BEA campus se rozroste
video

BEA campus se rozroste

„Campus budujeme postupně, abychom správně naplánovali jeho využívání expertními firmami. V současné fázi vytváříme moderní zázemí pro ICT odborníky a organizace, které poskytují finanční, právní a další poradenské služby,“ uvedla Eva Kubelková ze správní firmy BCO, která za rozvojem lokality stojí.

/*json*/{"map":{"lat":49.590623539771215,"lng":17.266794685250034,"zoom":19,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.59061439062794,"lng":17.266899291401614,"type":"1","description":"BEA campus v Olomouci"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Vybudování celého areálu BEA campusu včetně už postavené části bude podle Kubelkové stát více než miliardu korun. Projekt firma financuje jak z vlastních zdrojů, tak z bankovního úvěru.

Investor již upustil od záměru postavit 45 metrů vysokou budovu Spiritualia, která vzbudila vášnivou diskusi odborníků i veřejnosti a jejíž úřední povolování se nakonec zkomplikovalo.

Areálu vévodí obří věž 

V BEA campusu nyní působí přes 20 společností. Mezi největší nájemce patří firma TESCO SW a soukromá Moravská vysoká škola. Dominantou areálu je 74 metrů vysoká věž, na kterou navazují tři nízké objekty. 

„Rozšířením campusu se otevírá významná příležitost udržet v regionu více kvalifikovaných pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří by jinak odcházeli do jiných krajů.“

Veronika Pudelová Voltnerová

ředitelka olomoucké kanceláře CzechInvestu

V pěti nových budovách, z nichž čtyři budou postaveny do kruhu, mají být kanceláře, multifunkční hala, podzemní parkoviště, služby, ordinace i restaurační zařízení. Součástí areálu bude náměstí a odpočinková zóna se stromy a zelení.

Olomouc je podle agentury pro podporu podnikání CzechInvest atraktivním místem pro investory z oblasti sdílených podnikových služeb. Vyhledávají podle ní lokality se strategickým umístěním v centrech měst a s potřebným zázemím. Tyto firmy zaměstnávají hlavně jazykově vzdělané vysokoškoláky, soudí agentura.

„Tento potenciál však kvůli absenci volných kancelářských prostor nejvyšší kvality nebyl dosud ve městě dostatečně využit,“ podotkla ředitelka olomoucké kanceláře CzechInvestu Veronika Pudelová Voltnerová.