Každé třetí dětské hřiště je podle znalkyně nebezpečné. Skluzavky ohrožuje rez, kontroly se nekonají

Dětská hřiště určená pro zábavu nejmenších mohou být nebezpečná. Aby se tam děti nezranily, musí provozovatel podle zákona nechat taková místa minimálně jednou ročně zkontrolovat, i přes to je podle nezávislé soudní znalkyně Zdeňky Houžvičkové problematické každé třetí hřiště.

Video Události v regionech (Brno)
video

Se soudní znalkyní na kontrole dětských hřišť v Brně

Zdroj: ČT24

Houžvičková provádí nezávislé revizní kontroly dětských hřišť pravidelně a stále přichází na nedostatky. V Brně na Lesné narazila na nebezpečnou skluzavku. „Tímto otvorem by měla projít dětská hlava, neprojde,“ ukazuje soudní znalkyně. Dítě by se při pádu mohlo zaseknout a ošklivě se na skluzavce poranit.

Některé prvky by na hřišti vůbec neměly stát

Podle znalkyně by tak skluzavka na hřišti v ulici Heleny Malířové vůbec neměla stát. A stejně tak i houpačka hned vedle. „Tady vidíme nepovolený výkyv, tahle houpačka je už celá zkorodovaná, uvolněná,“ popsala. A navíc postavená na tvrdém betonu.

Hřiště, za které nese zodpovědnost vedení městské části Brno-sever, ale podle starosty na sídlišti funguje už desítky let. A od jiného technika má revizní správu platnou. „Pokud někdo nařídí, že se to má odřezat, tak se to odřeže a nebude tam, ale jak říkám, je to tam padesát let a neslyšel jsem, že by se na tom tam někdo zranil,“ řekl starosta ÚMČ Brno-Lesná Martin Maleček (SOL).

V Líšni kontrolují od nehody hřiště častěji

I platná revizní zpráva ale ještě automaticky neznamená, že je na hřišti stále všechno v pořádku. Například na hřišti v Brně-Líšni, kde se před dvěma lety zranil malý chlapec. „Děti se točily na kolotoči a částečně se uvolnila plastová krytka. Chlapec se bohužel zachytil tkaničkou a vlastní vahou si zlomil nohu.

Protože byla u hřiště provedená revize, za nehodu nebyl nikdo potrestán a žlutý kolotoč na hřišti po opravě funguje dál. Starosta ale od té doby revize hřišť platí raději dvakrát za rok a kromě toho najal i údržbáře, který zběžnou kontrolu provádí každý týden.