Nové mimořádné opatření Státní veterinární správy se týká 103 domácích prasat v 54 neregistrovaných chovech. Od 12. března bude v zamořené oblasti jejich další chov zakázán. V případě porušení hrozí fyzickým osobám pokuta až sto tisíc korun.
Zamořená oblast od začátku února představovala zhruba čtyřicet procent zlínského okresu. Nyní ji veterináři zvětšili o 17 katastrů. „K rozšíření zamořené oblasti došlo v reakci na nedávné pozitivní nálezy a odlovy divokých prasat a rovněž na základě konzultace s Evropskou komisí, která zvětšení zamořené oblasti také doporučila,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
V případě malých záhumenkových hospodářství podle Vorlíčka vzniká velké riziko přenosu nákazy do chovů domácích prasat. „K opatření jsme přistoupili z důvodu větší bezpečnosti. Nechceme, aby nám africký mor prasat přeskočil do chovů,“ vysvětlil Vorlíček. Přesné informace o počtu prasat mají veterináři díky lednovému sčítání chovů v celém kraji.
Osm nakažených divočáků na přelomu roku
V prosinci a lednu bylo nalezeno osm uhynulých a nakažených divočáků mimo původní vysoce rizikovou oblast ohraničenou elektrickými a pachovými ohradníky. Poslední nálezy a odlovy nakažených divočáků se týkaly katastrů Želechovic nad Dřevnicí, Zlína-Kudlova a Lípy. Přiblížily se tak k jižní hranici dosavadní zamořené oblasti.
V Česku se nákaza, která není nebezpečná pro člověka, objevila poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u 219 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila.