Ozvěna poličské exploze. Za výbuch ve strojírnách policie obvinila tři zaměstnance

Kvůli loňskému výbuchu v Poličských strojírnách policie obvinila tři zaměstnance firmy z obecného ohrožení z nedbalosti. Série explozí loni v únoru zranila devatenáct lidí, 120 lidí se muselo evakuovat a materiální škoda dosáhla zhruba 25 milionů korun. Obviněným hrozí dva až osm let vězení nebo peněžitý trest.

Areál Poličských strojíren po výbuchu z 23. února
Zdroj: ČTK/Policie ČR Autor: Policie ČR

Výbuch v jedné z hal 23. února způsobila uvnitř hydraulického lisu plastická trhavina, která byla součástí munice. Pak začalo také hořet a následovaly exploze dalšího uskladněného materiálu. Lisovnu na trhaviny provozovala společnost STV Group, která je sesterskou firmou Poličských strojíren.

Obvinění předcházelo vypracování a vyhodnocení znaleckých posudků, uvedl mluvčí svitavské policie Ondřej Zeman. Hejtmanství, hasiči a záchranáři v minulosti kritizovali, že se po výbuchu nemohli na místo dostat včas.

Vrátný společnosti neměl v den neštěstí informace o mimořádné události v areálu a o místě požáru. Hasiči a záchranka přesně nevěděli, co se v podniku stalo a jaké nebezpečí hrozí. Firma proto později rozšířila kamerový systém, vytvořila jednotný dispečink a provedla revizi elektrické požární a zabezpečovací signalizace.

Poličské strojírny i STV Group jsou součástí holdingu STV Invest. Hlavní aktivity holdingu směřují do oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu, v současné době v něm pracuje kolem 500 zaměstnanců.