Tisícovka obyvatel Chebu demonstrovala za odvolané vedení města

Tisícovka lidí přišla na chebském historickém náměstí podpořit odvolaného starostu Antonína Jalovce (VPM) a místostarostku Gabrielu Lickovou (Koalice pro Cheb). Akce svolaná studenty reagovala na nedávný rozpad koalice, za nímž stálo zákulisní jednání ANO se sociálními a občanskými demokraty.

Chebská demonstrace za odvolané vedení města
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Na chebské radnici vládla sedm měsíců koalice složená z ANO, VPM, Koalice pro Cheb a Svobodných. Jenže ANO se počátkem prosince dohodlo zákulisně s ČSSD a ODS a poté zástupci ANO odmítli schválit městský rozpočet na rok 2018, což bylo záminkou pro odvolání celého vedení města. Do čela radnice se tak dostal Zdeněk Hrakal (ANO).

Podle studentů cílem akce nebylo ani tak mířit na současnou koalici, ale podpořit odvolané politiky a vyzvat voliče, aby v nadcházejících volbách podle toho volili. Akci doprovází i petice na internetu na podporu odvolaných politiků.

Odvolaný starosta: Vrátila se atmosféra strachu

Podle odvolaného starosty Jalovce občané po dlouhé době zažívali na radnici atmosféru otevřenosti a transparentnosti, nyní se ale podle něho vrátila atmosféra strachu. „Vím o stranících, kteří když kliknou na nějaký komentář opozičního politika, tak jim během hodiny zvoní telefon a jsou důsledně upomínáni, aby nic takového už nikdy nedělali,“ řekl.

Podle mluvčích na dnešní demonstraci se po krátkém působení Jalovce v čele města na radnici vrátily loutky, kterými manipulují lidé v pozadí. Licková dodala, že dnešní shromáždění připomnělo situaci v roce 1989.