Královopolská RIA propustila polovinu zaměstnanců. Věří, že soud povolí reorganizaci

Brněnská strojírenská společnost Královopolská RIA, která je od srpna v úpadku, propustila polovinu svých zaměstnanců. Má jich teď kolem devadesáti. Firma platí závazky a věří, že jí soud povolí namísto konkurzu reorganizaci, kterou navrhuje také insolvenční správce. O situaci firmy bude Krajský soud v Brně rozhodovat v pátek 1. prosince.

S firmou Královopolská RIA zahájil krajský soud insolvenční řízení letos koncem června. Od srpna je společnost v úpadku. Podle jejího generálního ředitele Ctirada Nečase udělalo vedení společnosti řadu restrukturalizačních kroků k optimalizaci nákladů.

„Závazky k zaměstnancům i státu, včetně odstupného v plné výši, společnost řádně zaplatila a k 30. listopadu 2017 bude mít uhrazeny všechny uznané závazky,“ řekl Nečas.

Insolvenční správce navrhuje reorganizaci

Získávání nových zakázek je podle generálního ředitele společnosti pozvolné, zejména vzhledem ke stavu insolvenčního řízení. „Věříme, že soud povolí reorganizaci jako jediný možný způsob řešení úpadku, který zachová další fungování našeho podniku a zajistí věřitelům lepší uspokojení jejich pohledávek,“ dodal Ctirad Nečas.

O situaci firmy bude v pátek rozhodovat Krajský soud v Brně. Nejdříve zvolí na místo prozatímního stálý věřitelský výbor, který bude řešit způsob řešení úpadku, tedy konkurz nebo reorganizaci.

Reorganizaci navrhuje také insolvenční správce Ivo Šotek. Podle jeho zprávy firma prokázala, že i v úpadkové situaci je schopna fungovat a hradit řádně mzdy a ostatní pohledávky. Nemusela také čerpat připravené a už schválené úvěrové financování.

Problémy Královopolské souvisejí s obnovou elektrárny Chvaletice

Společnost Královopolská RIA se dostala do insolvence na základě návrhu britské společnosti Formosana Limited, která tvrdí, že jí strojírenská společnost dluží zhruba 40 milionů korun. Královopolská RIA tento insolvenční návrh považuje za šikanózní a tvrdí, že v tomto případě jde o zjevné zneužití institutu insolvenčního řízení jako nástroje konkurenčního boje.

  • Královopolská RIA je inženýrsko-dodavatelskou společností. Orientuje se zejména na jadernou energetiku, chemii a petrochemii a čištění a úpravu vod. Zakázky měla vedle ČR i na Slovensku, v Srbsku, Bosně a Ázerbájdžánu. Navazuje na tradici brněnské strojírny Královopolská.
  • V roce 1991 z ní byla vyčleněna jako samostatná jednotka na realizace velkých investičních akcí, od roku 1996 funguje jako samostatná společnost. V současnosti zaměstnává 70 lidí, v době vyhlášení úpadku měla 200 zaměstnanců.

Svoje pohledávky v insolvenčním řízení přihlásily i další firmy. Problémy Královopolské souvisejí zejména s obnovou dvou bloků elektrárny Chvaletice. Provozovatel elektrárny Sev.en EC koncem června vypověděl Královopolské RIA smlouvu kvůli nedodržení termínů.

Sev.en EC pak přihlásila v insolvenčním řízení smluvní pokutu přesahující 382 milionů korun ze smlouvy o dílo a náhradu škod způsobených porušováním smlouvy v celkové výši 86 milionů korun. Ani jedna ze stran nechce vývoj sporu nyní komentovat.