
Ukázka práce lékařů Traumateamu ČR před FN Brno
Cvičení traumateamu před Fakultní nemocnicí Brno bylo přístupné veřejnosti a zájem o práci lékařů byl veliký. Podívat se přišly desítky lidí, kterým lékaři předvedli nové vybavení a vysvětlili, jak zázemí republikového traumateamu funguje.
Naposledy zasahoval traumateam z Brna při ničivém zemětřesení v Nepálu v roce 2015 ještě se starým vybavením. Teď dostali lékaři nové. Nejvíc si chválí stany. „Stan, který máme za sebou, je šestiúhelníkový, umožňuje nám lepší variabilitu. My jsme vázáni na prostor a do toho prostoru se musíme vejít,“ popsal vedoucí lékař traumateamu Petr Nestrojil.
Víc místa zdravotníkům ušetří i nová nosítka, která jsou skládací a lehčí. Lékařům pomáhají při přesunech pacientů na provizorní příjem. Ve stanech je i ambulance a jednotka intenzivní péče.
Odcestovat musejí lékaři do dvanácti hodin od výzvy
Při výjezdech musí tým lékařů a lékařek veškeré vybavení připravit do dvanácti hodin od výzvy. Před dvěma lety dostali za úkol pomoct právě nepálské vesnici Melamchi. „Pracujete ve stanu, kde máte omezené možnosti, omezené zobrazovací metody, takže se dostáváte na úroveň medicíny před sto lety, kdy máte hlavu, ruce a s tím musíte poskytnout ošetření na úrovni jednadvacátého století,“ vysvětlil lékař traumateamu Milan Krtička.
Cvičit budou zdravotníci ještě na Vysočině
Při neštěstí v Nepálu šlo k zemi přes půl milionu domů a zemřelo na osm tisíc lidí. O zraněné se staraly traumatemy z celého světa. Ten český ošetřil víc než čtrnáct set pacientů. „Náš mobilní tým přivezl devadesátiletého muže, který utrpěl zranění kamenem a následně se u něho rozvinul těžký zápal plic, my jsme ho přes veškerou snahu nedokázali zachránit,“ zavzpomínal na misi Milan Krtička.
Na příští misi už vyjedou v novém. Vybavení chtějí zdravotníci ještě ozkoušet příští rok na jaře na Vysočině.