Krkonošské muzeum ve Vrchlabí se na čtyři roky uzavře: Čeká ho modernizace

Jedno z nejnavštěvovanějších muzeí na východě Čech se na čtyři roky uzavře. Krkonošské muzeum ve Vrchlabí čeká obnova: Po téměř 34 letech se změní expozice o horské přírodě, kterou si dohromady prohlédl více než milion lidí. Ve své době podle expertů patřila mezi velmi pokrokové. Místo ní teď vyroste návštěvnické centrum Krkonošského národního parku.

Video Události v regionech (Praha)
video

Expozice Kámen a život byla instalována už v roce 1984

Nová interaktivní expozice by měla být příběhem přírody a příběhem lidí usazených v horách. Expozice bude mít několik úrovní a bude jen na návštěvníkovi, do jaké hloubky si bude chtít nabídnuté informace prostudovat.

„Informačně by měla být expozice tak bohatá, aby se návštěvník vracel a strávil v návštěvnickém centru třeba i několik dní,“ uvedl mluvčí KRNAPu Radek Drahný. Návštěvnické centrum by mělo převzít i roli tradičního muzea a vybídnout návštěvníky k výletům do hor a ne jen do jejich nejatraktivnějších center.

Kromě expozice muzeum nabídne i možnosti k pořádání koncertů, festivalů, divadel, přednášek pod širým nebem. V plánech je i vybudování nového vstupu do objektu, badatelny či kavárny. Přestavba bývalého augustiniánského kláštera ve Vrchlabí vyjde na zhruba 140 milionů korun, KRNAP chce získat i dotaci z EU.

Expozice bude k vidění do 8. října
Zdroj: ČT24

Poslední týden bude vstup zdarma 

Současná expozice Kámen a život ještě bude v provozu do 8. října, přičemž v posledním týdnu bude vstupné zdarma. Expozice vznikala na přelomu 70. a 80. let celkem pět roků.

Návštěvníkům umožňovala nejenom prohlídku: mohli se i aktivně zapojit, třeba mačkat spínače a objevovat krásy světových hor. „Inspirovali jsme se západně od naší hranice. Třeba v národním muzeu v Londýně,“ popisuje jeden z autorů expozice Jan Štursa. 

V části expozice nazvané U horského potoka tak žili ve vodě opravdoví pstruzi a nad nimi létali ptáci. Šlo ale o technicky velmi náročnou záležitost: třeba proto, že každé rostlině vyhovuje jiné světlo.