Represe má ustoupit lidskosti. Trest nad mužem, který při nehodě zabil manželku a dítě, neplatí

Ústavní soud zrušil nepodmíněný trest nad řidičem z Novojičínska, který se zbytkovým alkoholem v krvi způsobil tragickou nehodu. Zemřela při ní jeho manželka a šestiletý syn. Mladší, tříletý syn přežil. Kvůli jeho silné vazbě na otce připadá v úvahu alternativní trest – domácí vězení.

Video Události
video

Události ČT: Péče o syna měla zvítězit nad vězením, rozhodl Ústavní soud

Represe by měla ustoupit lidskosti a nejlepšímu zájmu dítěte, uvedli ústavní soudci. „Podle našeho názoru je nešťastné, aby stěžovatel pobýval čtyři roky ve vězení, když se po tu dobu může věnovat výchově svého mladšího syna, může o něj pečovat,“ řekl soudce Ludvík David. 

Zájem dítěte nemůže podle soudců vždy převážit nad zájmem společnosti na spravedlivé potrestání trestných činů. V tomto případu ale hraje uvažování o dalším osudu dítěte významnou roli.

Soudy rozhodovaly rozdílně

Kauzu jako první řešil Okresní soud v Opavě, který kromě zákazu řízení a náhrady škody uložil řidičovi právě domácí vězení pokrývající prakticky veškerý nepracovní čas. Důvodem bylo zejména to, aby mohl zůstat s mladším potomkem. Zohlednil i další polehčující okolnosti, třeba přímluvu obce, farnosti i příbuzných.

Odvolací Krajský soud v Ostravě ale změnil trest na čtyři roky vězení nepodmíněně. Zdůraznil, že řidič odpovídá za smrt dvou členů rodiny při zásadním porušení dopravních předpisů.

„V tomto konkrétním případě je váha nejlepších zájmů mladšího syna stěžovatele velmi vysoká a krajský soud dlužil stěžovateli, jeho mladšímu synovi i zbylým pozůstalým náležité vysvětlení, proč podle jeho názoru musí nejlepší zájmy dítěte ustoupit nutnosti uložit stěžovateli nepodmíněný trest odnětí svobody.“

Ludvík David

soudce Ústavního soudu

Ústavní soudci dnes zrušili rozhodnutí krajského soudu i následné usnesení Nejvyššího soudu.

Posuďte případ znovu

Znovu je tedy v platnosti prvotní rozhodnutí okresního soudu a opět by měl rozhodovat odvolací krajský soud. Podle ústavních soudců krajský soud svůj zpřísňující zásah napoprvé dostatečně nezdůvodnil.

Video Zprávy v 10
video

Ústavní soud se zastal řidiče, který při nehodě zabil ženu a dítě

Zdroj: čt24

„Odvolací soud měl k dispozici velmi rozsáhlou argumentaci okresního soudu ve prospěch obžalovaného. S celou tou argumentací se nevypořádal a v tomto ohledu bude muset své rozhodování bezpochyby doplnit,“ uvedl ústavní soudce zpravodaj Ludvík David.