V jihomoravském chovu začali utrácet desetitisíce slepic kvůli salmonele

Veterináři potvrdili bakterie salmonely v chovu nosnic v Pohořelicích na Brněnsku. Začali tam utrácet zhruba 65 tisíc slepic. Chov patří firmě AG Maiwald se sídlem v Litomyšli. Bakterie byly potvrzeny ve třech menších ze čtyř hal. Ve čtvrté, kde je 69 tisíc nosnic, se nákaza nepotvrdila. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Majitel firmy Arnošt Maiwald ČTK řekl, že se salmonela zjistila z trusu. Veterináři byli ve firmě od rána a zajistili část slepic, řekl novinářům jeden z pracovníků firmy. Podle něj už navečer v areálu nikdo nebyl, ale očekává se, že veterináři znovu přijdou ve čtvrtek ráno. Muž uvedl, že zaměstnanci dostali od veterinářů pokyny, jaká mají dodržovat pravidla k ochraně zdraví.

Podle mluvčího veterinářů budou drůbež kvůli salmonele odstraňovat nejspíš do pátku. Počet utrácených ptáků je velký, na jaře se zlikvidovalo kvůli nákaze ptačí chřipky v celé zemi zhruba 98 tisíc ptáků. Kontaminovaná vejce se likvidují v asanačním podniku Mankovice.

„Po dohodě se Státní veterinární správou jsme příslušná vejce preventivně stáhli z trhu.“

Arnošt Maiwald

majitel firmy AG Maiwald

Firma Lidl informovala, že stahuje z prodeje vejce od společnosti AG Maiwald, a to těch s minimálním datem trvanlivosti 11. září nebo dříve. Toto opatření se týká prodejen Lidl na území Moravy, Slezska a části východních, středních a jižních Čech.

Pokud spotřebitelé vejce zakoupili, mohou je vrátit do kterékoliv prodejny řetězce. Peníze jim budou vyplaceny i bez předložení účtenky. „Ostatní vejce, včetně těch od dodavatele AG Maiwald, nejsou tímto opatřením dotčena,“ dodala Holá.

Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění. Lze je zničit dostatečným tepelným opracováním potravin. Do organismu pronikají výhradně ústy, vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Pro silné a zdravé jedince nebývá onemocnění většinou nebezpečné. Ohroženi mohou být starší a nemocní lidé a malé děti, protože se hůře vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.

Salmonela mizí z českých chovů

Bakterie způsobující tuto nemoc našli během letošního roku ve větším množství veterináři například v kuřecím mase z Polska nebo z Brazílie. Loni pak zakázali prodej 3,5 milionu kusů vajec z Polska.

Salmonelóza postupně v českých chovech mizí. Například předloni veterináři informovali, že od roku 2007, kdy se začal výskyt nemoci kontrolovat v rámci Národního programu tlumení salmonel, klesla na méně než desetinu na tehdejších 1,4 procenta pozitivních hejn. Stát dává každoročně na tlumení této choroby v chovech stamiliony korun.