Bohuslavice se vypořádávají s následky větrné smršti

Bohuslavice na Náchodsku, ve kterých páteční větrná smršť poškodila desítky domů, pokračují v odstraňování škod – poničené střechy se podařilo provizorně zajistit a obec se zbavuje i popadaných stromů. S následky páteční bouře v hradeckém kraji stále bojují i energetici, kteří by měli během dnešního dne odstranit většinu poruch na vedeních vysokého napětí.

Škody po smršti v Bohuslavicích
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

„Cesty jsou už průchozí, chystáme se odklízet kupy s popadanými větvemi, sutinami a střešními taškami, které jsou připravené podél silnic,“ řekl starosta obce Jiří Tojnar. Poškozené střechy jsou zajištěné modrými plachtami, některé jsou již i opravené.

V sobotu pomáhalo v obci na šest desítek dobrovolných hasičů z okolních obcí, dorazilo také zhruba šedesát dobrovolníků. „Hlásili se také další dobrovolní hasiči, ale ty už jsme odmítali, protože nás tady už bylo opravdu hodně a asi bych pro všechny neměl práci,“ dodal starosta.

Prvotní odhady hovořily o tom, že vítr poškodil v obci až osm desítek střech, vyvrátil desítky stromů. Na zahradách u rodinných domů ležely kusy plechů, střešních tašek a ulámané větve. Vítr dokázal ohnout i kovové dopravní značky nebo zničit dřevěnou autobusovou zastávku. Škody se předběžně odhadují v řádech milionů korun, likvidátoři pojišťoven mají dorazit během pondělí.

ČEZ obnovuje dodávky proudu

Už nyní se ale činí energetici. Smršť v kraji vyřadila z provozu vedení vysokého napětí, kolem nedělního poledne stále zůstávaly bez proudu desítky domácností. Technici skupiny ČEZ se při opravách musejí vypořádat s popadanými stromy i podmáčeným terénem, na opravách se podílejí i kolegové z ostatních regionů a externí firmy.

„V této chvíli se situace začíná stabilizovat, většinu poruch na vedeních vysokého napětí bychom měli odstranit ještě během dneška. Na odstranění všech poruch na nízkém napětí budeme pravděpodobně pracovat i večer a podle situace možná i zítra,“ uvedla mluvčí ČEZ Šárka Beránková.