Na rekonstrukci unikátního koupaliště dohlížejí památkáři, návštěvníky čekají omezení

Na koupališti v hořické osadě Dachovy pokračuje po zimní přestávce rekonstrukce prvorepublikových dřevěných převlékáren. Protože jde o kulturní památku, musí tesařská firma dodržovat původní pracovní postupy. A omezí to i návštěvníky. Práce potrvají další tři roky.

Video Události v regionech (Praha)
video

Při rekonstrukci koupaliště Dachova musí dělníci dodržovat původní postupy

Hořický rodák Karel Hušek chodí na koupaliště celý život, převlékací kabinu si pronajímá každé léto. Pozoroval, jak stoletý areál chátrá, až se už některé konstrukce vychylovaly. Stavaře proto vidí rád. „Každý po tom chodníčku korzuje a sleduje to, jak jim to odsejpá. Je to příjemný pohled,“ říká.

Hořická radnice začala se záchranou areálu vloni, kdy nechala opravit nejvíc zničenou západní věž. Letošní etapa stavebních prací je čtyřnásobně větší, návštěvníci se musí obejít bez poloviny převlékáren.

Hořická radnice začala se záchranou areálu vloni, kdy nechala opravit nejvíc zničenou západní věž

Zdroj: ČT24

„Konstrukce je dožilá, že to se dá všechno rozebrat rukama. Všechno se musí vyměnit, nahradit novým dřívím,“ vysvětluje zástupce dodavatele prací Václav Záruba.

U zachovalých prken a trámů je zase potřeba propracovat se přes desítku starých nátěrů a obnovit původní barevný odstín. „Není to žádná lehká práce, aby to vypadalo, aby chytla barva, aby to neopadávalo,“ říká truhlář Robert Jasanský.

Řemeslníci musí odstranit přes desítku starých nátěrů a obnovit původní barevný odstín

Zdroj: ČT24

Řemeslníkům pod ruku přitom co dva týdny nahlížejí památkáři. „Jestli je dodrženo to, že vyměňovány jsou pouze dožilé prvky. Že nejsou vyměňovány žádné, které ještě splňují svoji funkci,“ uvádí zástupce státní památkové péče v Hořicích Šárka Špicarová.

V interiérech pak řemeslníci impregnují dřevo fermeží, obnovují prvorepublikové detaily i původní vitrážová okna. Dvouapůlmilionovou investici platí radnice převážně ze svého rozpočtu. Na letošní opravy navážou na jaře další, návštěvníci tak musí se stavebním provozem na koupališti počítat ještě po dobu tří let.

Na rekonstrukci prvorepublikového areálu dohlížejí i památkáři
Zdroj: ČT24