Církev po restitucích zvýší aktivitu. Chce se zapojit do života měst a obcí

Zástupci katolické církve by chtěli začít uzavírat s městy a obcemi memoranda, která by měla vést k většímu zapojení církve do obecního života. Církev se tak chce dohodnout například na úpravách v okolí kostelů a hřbitovů nebo na pronájmu pozemků. Stranou nemá zůstat ani charitativní práce.

Poutní mše na Velehradě 2017
Zdroj: ČTK Autor: Josef Omelka

Katolická církev chce prostřednictvím Svazu měst a obcí a Svazu místních samospráv navázat dlouhodobější spolupráci s představiteli obcí.

Po plenárním zasedání České biskupské konference (ČBK) na Velehradě to řekl kardinál Dominik Duka.

Charita jako součást sociálních služeb

Farní charity se podle něj stávají součástí sítě sociálních služeb. „Tímto způsobem to vzájemné prohlášení, memorandum, pomáhá tyto vztahy upevnit a také je regulovat,“ sdělil Duka.

Video Události
video

Cyrilometodějské oslavy vyvrcholily poutní mší na Velehradě

S městy a obcemi podle něj církev ve zvýšené míře spolupracuje už od počátku zákona o restitucích. „Nyní, kdy se tento proces chýlí ke konci, je zase zapotřebí navázat určitou novou formu spolupráce,“ sdělil kardinál. „Je to možnost dialogu, vzájemné pomoci a vzájemných projektů, protože pochopitelně kostely jsou viditelné symboly,“ komentoval záměr.

Kostel jako jediná kultura v obci 

Podle generálního sekretáře ČBK Stanislava Přibyla se má spolupráce týkat i rozvoje občanské společnosti a spolkového života. „Už dnes se stává, že lidé kolem kostela jsou často jedinými lidmi, kteří dělají nějakou živou kulturu. Už třeba tím, že zpívají v kostele a pak jsou ochotní zazpívat ještě někde jinde. To je kapitál, který musíme využít pro soužití obce a církve. Každý člen církve je někde doma a my se chceme cítit jako platní sousedé,“ řekl Přibyl.

Biskupové se na dvoudenním zasedání shodli i na prohloubení české církevní pomoci na Ukrajině. Podpořili iniciativu za propuštění biskupa čínské podzemní církve Petra Šao Ču-mina a ocenili úsilí emeritního hongkongského biskupa kardinála Josepha Zena o zlepšení situace čínských katolíků.

Video Studio ČT24
video

Speciál ČT24 k oslavám ve Velehradě