Vila na Petřinách už není památkou, majitel ji může zbourat

Ministerstvo kultury sejmulo památkovou ochranu činžovní vily z roku 1939 v pražské ulici Na Petřinách. Uvedl to majitel objektu Jiří Šalda, který chce vilu zbourat a nahradit ji novým domem. Vila „se proslavila“ tím, že ji nedávno vlastník zakryl černou plachtou na protest. Praha 6 totiž loni demolici povolila, jenomže následně dům ministerstvo kultury prohlásilo kulturní památkou.

Ministerstvo kultury sejmulo památkovou ochranu
Zdroj: ČT24

„Vážím si toho, že Ministerstvo kultury ČR nepodlehlo ani tlaku části veřejnosti, ani některých médií včetně veřejnoprávních. V rozkladovém řízení dostala přednost odbornost před emocemi,“ uvedl Šalda.

O sejmutí památkové ochrany vily podle něj ministerstvo rozhodlo 1. června. Mluvčí ministerstva Simona Cigánková uvedla, že majitel se vzdal práva na odvolání proti rozhodnutí úřadu a rozhodnutí je tak pravomocné.

Ministerstvo kultury vilu prohlásilo za kulturní památku na návrh zastupitele Prahy 6 za Stranu zelených Antonína Nechvátala. K záchraně vily před zbouráním vyzvali politiky místní obyvatelé, kteří s demolicí nesouhlasili.

Věc pak projednala rozkladová komise ministerstva, která navrhla památkovou ochranu vily zrušit. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) představovalo prohlášení stavby památkou „nahodilý svévolný přístup orgánů památkové péče“, citoval ho mediální zástupce vlastníka Michal Donath.

Majitel vilu zahalil do černé plachty loni v listopadu, chtěl tak prý protestovat proti jednání úřadů, kdy městská část povolila dům odstranit, ministerstvo ale pokusem o prohlášení za památku prý omezilo jeho vlastnická práva.